PNA 2023: Na jakich stadionach odbędzie się turniej?

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

PNA 2023: Na jakich stadionach odbędzie się turniej? Już dzisiaj o 21:00 czasu polskiego rozpocznie się Puchar Narodów Afryki, którego gospodarzem jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Turniej ten z powodu problemów z pogodą został przeniesiony z czerwca 2023 roku na styczeń 2024 roku. Do organizacji PNA wybrano 6 stadionów, na których zmierzą się 24 drużyny. W meczu otwarcia WKS zmierzy się z reprezentacją Gwinei Bissau. Poznajcie areny tej edycji turnieju.

Reklama

Stadiony prezydentów...

Zacznijmy może od stadionu, na którym odbędzie się zarówno mecz otwarcia, jak i finał turnieju, czyli Stade Alassane Ouattara znajdującego się 10 km od Abidżanu. Obiekt został oddany do użytku w 2020 roku i powstał z myślą o organizacji Pucharu Narodów Afryki w 2021 roku. Jednak WKS zgodziło się na przyznanie Kamerunowi tamtej edycji w zamian za możliwość ugoszczenia następnej edycji tego turnieju. Budowa trwała cztery lata, a koszt stadionu i otaczającej go infrastruktury szacuje się na 260 mln $. Znaczną część tej kwoty pokryły Chiny w prezencie z okazji 30-lecia współpracy handlowej wypadającego w 2013 roku. Obiekt, który został zaprojektowany i zbudowany przez chińskie firmy, przypomina Stadion Narodowy w Pekinie. Arena, której patronem jest obecny prezydent WKS, może pomieścić 60 012 kibiców. W ramach PNA 2023 odbędzie się na nim łącznie 10 meczów; 6 grupowych oraz 4 w fazie pucharowej. 

Stade National de la Côte d’Ivoire© Présidence de la République de Côte d’Ivoire

10 meczów odbędzie się także na Stade Félix Houphouët-Boigny. Patronem stadionu w Abidżanie, znanym również jako Le Félicia, jest natomiast pierwszy prezydent w historii kraju. W 1984 roku na tym obiekcie odbył się finał Pucharu Narodów Afryki. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2021 roku, a jego pojemność wynosi 33 000 miejsc. Kilkanaście lat temu miały tam miejsce dwa poważne incydenty: 29 marca 2009 roku przed rozpoczęciem meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Świata pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Malawi zawaliła się brama, co spowodowało panikę. Natomiast w styczniu 2013 roku doszło do kolejnej paniki po zakończeniu imprezy sylwestrowej. Obydwa zdarzenia spowodowały liczne ofiary śmiertelne i obrażenia.

...i premierów

Dwa obiekty goszczące mecze tej edycji Pucharu Narodów Afryki noszą z kolei nazwy na cześć premierów Wybrzeża Kości Słoniowej. Stade Charles Konan Banny jest jednym z głównych obiektów sportowych w stolicy kraju, czyli Yamoussoukro. Nowy stadion o pojemności 20 000 miejsc, którego budowa zakończyła się w maju 2022 roku, już kilka dni po otwarciu był gospodarzem ważnego meczu. Wybrzeże Kości Słoniowej podejmowało Zambię w meczu eliminacyjnym Pucharu Narodów Afryki. W najbliższych dniach będzie areną 6 meczów grupowych oraz 2 w fazie pucharowej. 

Stade Charles Konan Banny© HONORE BOSSON (CC BY-SA 4.0)

Stade Amadou Gon Coulibaly w Korhogo natomiast został oficjalnie otwarty w listopadzie 2023 roku. Obok San-Pedro był on gospodarzem turnieju Ligi Mistrzów kobiet 2023. Stadion posiada boisko do piłki nożnej, rugby, w pełni zadaszone trybuny o pojemności 20 000 miejsc oraz bieżnię lekkoatletyczną. Będzie on gospodarzem 7 meczów w ramach tej edycji PNA. Na terenie miasta znajdują się również cztery ośrodki szkoleniowe.

Ogień pokoju i legenda WKS

Kolejną areną PNA jest Stade de la Paix w Bouaké. Stadion ten został zbudowany z okazji Pucharu Narodów Afryki w 1984 roku, a w 2019 roku przeszedł gruntowną przebudowę, by w 2023 roku ponownie móc gościć ten turniej. Obecnie obiekt może pomieścić około 40 000 osób i zostanie na nim rozegranych 9 meczów w ramach tej edycji PNA. Pod koniec lipca 2007 roku na stadionie odbyła się tak zwana ceremonia „ognia pokoju”, symbolicznie kończąca kryzys w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Stąd obecna nazwa, która nawiązuje do tego wydarzenia. 

Stade Laurent Pokou© HONORE BOSSON (CC BY-SA 4.0)

Ostatnią areną PNA 2023 jest Stade Laurent Pokou w San-Pédro o pojemności 20 000 miejsc. Stadion został oddany do użytku w 2023 roku z myślą o organizacji turnieju i odbędzie się na nim 8 meczów. Nosi imię Laurenta Pokou, legendy futbolu z Wybrzeża Kości Słoniowej, który strzelił 14 goli w PNA (co było rekordem do 2008 roku). Choć stadion został dopiero otwarty, odbyło się już na nim kilka meczów Ligi Mistrzów kobiet, a także ostatni mecz eliminacji Pucharu Narodów Afryki pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Lesotho. Po zakończeniu turnieju będzie używany przez kilka drużyn z San-Pedro, które wcześniej mecze u siebie musiały rozgrywać w innych miastach. Zainwestowano również w obiekty treningowe dla drużyn biorących udział w PNA.

Na angielskiej wersji naszego kanału na YouTube możecie sprawdzić wszystkie areny Puchary Narodów Afryki 2023:

Reklama