Stade Miloud Hadefi

Pojemność40 143
Kraj Algieria
MiastoOran
KlubyMC Oran
Inne nazwy Stade Olympique d'Oran
Inauguracja 17.06.2021 (Algieria - Liberia, 5-1)
Czas budowy 01.06.2010 - 06.2021
Koszt 222,3 mln $
Projekt ATSP, DVVD
Wykonawca China Metallurgical Construction Corporation
Adres N11, Bir El Djir, Algieria

Reklama

Stade Miloud Hadefi – opis stadionu

Stadion powstał z myślą o Igrzyskach Śródziemnomorskich 2022. Znajduje się w dzielnicy Belgaïd w mieście Bir El Djir, położonym na wschód od przedmieść Oranu.

Obiekt jest częścią kompleksu sportów olimpijskich (łącznie 105 ha), w skład którego wchodzą m.in. stadion lekkoatletyczny na 4 200 miejsc, hala sportowa dla 6 200 osób oraz centrum żeglarskie z trzema basenami.

Projektanci stadionu wzorowali się na Stadio San Nicola w Bari, którego koncepcję stworzył słynny Renzo Piano. Zgodnie z planami z 2006 roku, arena miała pomieścić 75 000 miejsc, ale niedługo potem zakładana pojemność uległa redukcji do nieco powyżej 40 000. Oficjalne rozpoczęcie prac nastąpiło 1 czerwca 2010 roku.

Wyjściowy koszt wynosił 142,3 mln $, ale nie został dotrzymany mimo zmniejszenia pojemności. Później roboty oszacowano na 222,3 mln $. Pierwotnym terminem ukończenia budowy był rok 2012. Niestety inaugurację wielokrotnie przekładano. Dopiero 17 czerwca 2021 udało się w końcu rozegrać pierwszy mecz (towarzyskie spotkanie reprezentacji kraju).

Stade Olympique d'OranInspiracją architektów była topografia terenu. Obiekt został zaprojektowany na wzór starożytnego amfiteatru osadzonego na naturalnym zboczu. Najbardziej oryginalnym estetycznie i inżynieryjnie elementem stadionu jest jego elewacja. Rozciągająca się na ponad 300 metrów gigantyczna konstrukcja stalowa składa się ze splecionych ze sobą segmentów.

Naga stal pokryta jest okładziną tylko na zachodzie, gdzie znajduje się większość infrastruktury. Ikoniczny, stalowy szkielet został zaprojektowany nie tylko po to, aby cieszyć oko zwiedzających, ale jest też efektywną konstrukcją w niestabilnej sejsmicznie lokalizacji. Do wzniesienia stadionu zużyto łącznie 3000 ton stali.

Widownię podzielono na dwa poziomy. Dolny to jednolity pierścień trybun, natomiast górną kondygnację tworzą w większości prostokątne sektory (z wyjątkiem trybuny głównej), które są wizualnie odseparowane od siebie. Jest jednak między nimi połączenie za sprawą kilku dolnych rzędów pomiędzy nimi.

Boisko o wymiarach 105 x 68 m posiada nawierzchnię hybrydową, które okala bieżnia lekkoatletyczna. System pielęgnacji trawnika jest w pełni zautomatyzowany i reaguje na aktualne dane pogodowe - pierwsze tego typu rozwiązanie w Afryce. Parking ma 1500 stanowisk.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022