Stade Abdelkrim Kerroum

Pojemność20 000
Kraj Algieria
MiastoSik
Kluby-
Inauguracja 19.06.2022
Czas budowy 2013–2022
Koszt 1,7 mld DZD (11,6 mln $)
Projekt Mezoughi & Etosa

Reklama

Stade Abdelkrim Kerroum – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu piłkarskiego w mieście Sik?

W latach 90. XX wieku, w położonym ok. 50 km na południowy-wschód od Oranu mieście Sik, rozpoczęto budowę nowego kompleksu sportowego. Na prostokątnej działce usytuowanej na rolniczym terenie, kawałek na zachód od zabudowań, powstać miał nowy stadion piłkarski oraz otwarty basen. Budowę jednak wstrzymano, pozostawiając nieukończony basen i zalążki trybun niedoszłego stadionu.

W 2013 przystąpiono do realizacji nowego projektu. Basen postanowiono dokończyć i dodatkowo zadaszyć, ponadto na terenie kompleksu miała też powstać hala sportowa, bieżnia lekkoatletyczna, boiska, parkingi, a przede wszystkim nowy stadion. Projekt przygotowała lokalna pracownia Mezoughi & Etosa.

Nowy stadion stanąć miał częściowo w miejscu starego, nieukończonego obiektu, zajmując jego północny fragment. W przeciwieństwie do poprzednika, boisko nowej areny miało być położone na osi wschód-zachód. Budowę rozpoczęto od rozbiórki niedokończonych trybun.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu piłkarskiego w mieście Sik?

Prace posuwały się początkowo bardzo wolno naprzód, praktycznie nie wykonano nic poza rozbiórką starych trybun. Dopiero po wizycie wali (gubernatora) prowincji Mu’askar latem 2015, rozpoczęła się właściwa budowa. Obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia pod koniec 2018, jednak nie został od razu oddany do użytku.

Początkowo trybuny za bramkami w większej części pozostawiono niezadaszone. W 2020 dobudowano brakujące fragmenty dachu, dzięki czemu widownia stadionu jest w pełni zadaszona. W maju i w czerwcu 2022 w dachu zamontowano reflektory oświetleniowe i obiekt gotowy był na otwarcie.

Kiedy zainaugurowano nowy stadion piłkarski w mieście Sik?

Uroczysta inauguracja nowego stadionu miała miejsce 19 czerwca 2022. Przy okazji otwarcia obiektu nadano mu imię Abdelkrima Kerrouma, algierskiego piłkarza zmarłego w styczniu 2022, jednego z członków reprezentacji Frontu Wyzwolenia Narodowego, która rozgrywała spotkania do czasu uzyskania przez Algierię niepodległości w 1962.

Jakie imprezy miał okazję gościć Stade Abdelkrim Kerroum?

Stadion był jedną z aren rozgrywanego w czerwcu i w lipcu 2022 turnieju piłkarskiego w ramach odbywających się w Oranie 19. Igrzysk Śródziemnomorskich. Pierwszy mecz tego turnieju rozegrano na Stade Abdelkrim Kerroum już tydzień po inauguracji stadionu, 26 czerwca, a gospodarze wygrali wówczas z reprezentacją Hiszpanii 1:0. Ogółem w ramach tych zawodów na stadionie w Sik rozegrano sześć spotkań fazy grupowej i dwa półfinały.

W sierpniu i we wrześniu 2022 Stade Abdelkrim Kerroum był natomiast jednym z dwóch obiektów (obok Stade Mohamed-Bensaïd w Mustaghanim), na których odbyły się mecze 4. edycji Pucharu Narodów Arabskich do lat 17. Stadion w Sik gościł m.in. półfinały i finał tych zawodów. W finale, rozegranym 8 września, Algieria po serii rzutów karnych pokonała Maroko, zdobywając swój pierwszy tytuł na tej imprezie.

Chociaż niedługo po inauguracji stadion miał okazję gościć dwie międzynarodowe imprezy, to nie udało mu się pozyskać stałego gospodarza, a lokalny klub CC Sig pozostał na swoim starym obiekcie, Stade Said Ahmed.

Czym charakteryzuje się Stade Abdelkrim Kerroum?

Stadion posiada boisko z naturalną murawą, otoczone dookoła przez trybuny. Obiekt ma spójną, zamkniętą formę, chociaż trybuna główna, usytuowana po stronie południowej, jest lekko odseparowana od reszty. Ma ona też nieco inny charakter od pozostałych trybun, wyposażona jest w zaplecze i posiada węższą widownię, której pierwszy rząd znajduje się wysoko ponad poziomem boiska.

Jednopoziomowe trybuny stadionu są w pełni zadaszone i mogą pomieścić 20 000 widzów. Trybuny za bramkami mają lekko łukowaty kształt, pozostawiając przed sobą trochę wolnej przestrzeni. W dachu zamontowane zostały reflektory oświetleniowe, a w jednym z narożników umieszczono telebim. Z zewnątrz trybuny są obudowane i zwieńczone metalowymi dekoracjami. Obiekt wyposażono m.in. w cztery szatnie, elektroniczne bramki wejściowe czy system monitoringu.

Stadion stanowi główny element zajmującego 11 ha kompleksu sportowego, w którego skład wchodzi jeszcze boisko treningowe, skromny stadion z bieżnią lekkoatletyczną, mieszczący do 1000 widzów, hala sportowa i kryta pływalnia, obie z trybunami na 500 osób, a także mniejsze, wielofunkcyjne boisko oraz parkingi. Budowa stadionu kosztowała 1,7 mld algierskich dinarów, co stanowi nadzwyczaj niską kwotę jak na tego typu obiekt.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023