Stade Nelson Mandela

Pojemność40 784
Kraj Algieria
MiastoBaraki
Kluby-
Inne nazwy Grand Stade d'Alger, Stade de Baraki
Inauguracja 07.01.2023
Czas budowy 2009–2022
Koszt 300 mln € (322,7 mln $)
Projekt ATSP, GLI, DVVD, ABDI
Wykonawca China Railway Engineering Corporation

Reklama

Stade Nelson Mandela – opis stadionu

Jak powstał nowy stadion w Baraki?

Prace nad realizacją dużego, typowo piłkarskiego stadionu w gminie Baraki, na południowych przedmieściach Algieru, rozpoczęły się w 2004. Projekt areny przygotowało biuro architektoniczne Toma Sheehana (ATSP) we współpracy z firmami GLI, DVVD oraz ABDI. W grudniu 2007 ogłoszono międzynarodowy przetarg na budowę stadionu. W 2008 głównym wykonawcą ogłoszono chińskie przedsiębiorstwo China Railway Engineering Corporation.

Z pierwszych informacji, jakie pojawiały się na temat projektu, wynikało, że stadion będzie mógł pomieścić 60 000 widzów. Obiekt zyskał też roboczą nazwę Grand Stade d'Alger. Późniejsze doniesienia wskazywały jednak, że stadion będzie mniejszy, ostatecznie stało się jasne że pomieści on ok. 40 000 widzów. Z czasem znacznie częściej zaczęto też używać nazwy nawiązującej do jego lokalizacji, Stade de Baraki.

Prace przygotowujące teren rozpoczęły się jeszcze w 2008, a właściwa budowa ruszyła w 2009. Obiekt miał być gotowy w niespełna 2,5 roku, a koszt budowy szacowano początkowo na ok. 100 mln €. Już na początku inwestycji pojawiły się jednak pierwsze problemy, okazało się np. że grunt na którym stanąć ma stadion jest gorszej jakości, niż pierwotnie zakładano, a w miejscu przeznaczonym pod budowę stadionu, pod ziemią biegną rury z gazem, stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Zakładany czas budowy oraz koszt okazały się nierealne. W trakcie trwania inwestycji pojawiły się kolejne przeszkody, jak problemy z dostępnością odpowiednich materiałów budowlanych czy kryzys finansowy wywołany spadkiem cen ropy naftowej w 2014. Chociaż budowa nie miała większych przestojów, to jednak prace bardzo powoli posuwały się naprzód. W 2016 podniesiono w górę wielką kratownicową konstrukcję dachu, co było jednym z największych wyzwań podczas budowy.

Minister Młodzieży i Sportu wizytując plac budowy pod koniec 2018 w surowym tonie wypowiadał się o postępach i domagał się szybkiego zakończenia prac. Kolejne terminy były jednak przesuwane, a po drodze pojawiła się jeszcze pandemia COVID-19. Ostatecznie inwestycję udało się dokończyć dopiero przed Mistrzostwami Narodów Afryki, zaplanowanymi na początek 2023. Koszt na koniec wzrósł do ok. 300 mln €.

Kiedy otwarto nowy stadion w Baraki?

Inauguracja obiektu miała miejsce 7 stycznia 2023, a na otwarcie rozegrano towarzyski mecz reprezentacji Algierii i Ghany (0:0), przygotowujących się do Mistrzostw Narodów Afryki. Turniej ten, przeznaczony dla reprezentacji złożonych wyłącznie z zawodników występujących w rodzimych ligach, zostanie rozegrany na czterech stadionach w Algierii, w dniach 1 stycznia – 4 lutego 2023, a stadion w Baraki gościć będzie m.in. mecz otwarcia i finał.

Budowa, prowadzona przez Ministerstwo Młodzieży i Sportu, była jedną z czterech dużych inwestycji stadionowych, przeprowadzonych w Algierii w podobnym okresie. Niemal równolegle powstawały także stadiony w Douera (inne przedmieście Algieru), Tizi-Ouzou i Oranie, notabene wszystkie z nich również zanotowały spore opóźnienia. Stade Nelson Mandela został otwarty jako pierwszy duży, nowoczesny i typowo piłkarski obiekt w kraju.

Czyje imię nosi nowy stadion w Baraki?

Niedługo przed inauguracją stadionu, 20 grudnia 2022, ogłoszono, że będzie on nosić imię południowoafrykańskiego bohatera walki z apartheidem, Nelsona Mandeli (wcześniej pojawiały się informację, że patronem ma zostać były trener reprezentacji Algierii, Abdelhamid Kermali).

Czym charakteryzuje się Stade Nelson Mandela?

Stadion posiada boisko z naturalną murawą, otoczone ze wszystkich stron dwupoziomowymi, łagodnie wyprofilowanymi trybunami. Na widowni zamontowano różnokolorowe krzesełka z oparciami. Pojemność stadionu wynosi 40 784 widzów. Trybuna główna znajduje się po stronie południowej.

Obiekt ma dosyć wysoką liczbę miejsc VIP (ponad 6700), a także loże czy miejsca dla dziennikarzy. Za bramkami znajdują się dwa telebimy. Stadion wyposażono m.in. w szatnie, salę konferencyjną, pomieszczenia dla mediów, studia telewizyjne, gabinety medyczne, pokoje hotelowe, restauracje, kioski i toalety.

Budowla przyjmuje owalną formę i otoczona jest przez podwyższoną promenadę. Trybuny w pełni przykryte są dachem, który oparty jest na olbrzymiej kratownicowej konstrukcji, spoczywającej na czterech filarach stojących na trybunach za bramkami (po dwa z każdej strony). Pomiędzy dachem, a górną krawędzią trybun pozostaje fragment wolnej przestrzeni. Pod dachem zamontowano reflektory oświetleniowe.

Zadaszenie i jego ogromna kratownica to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów stadionu. Z zewnątrz trybuny są obudowane i zwieńczone elewacją z poziomymi, białymi pasami oraz przeszkleniami. Oryginalna forma obiektu może swoimi cechami przywodzić na myśl niektóre z aren portugalskiego Euro 2004. W otoczeniu stadionu znalazło się boisko treningowe oraz parkingi.

Obiekt wybudowano na terenie zajmowanym uprzednio przez pola uprawne, przy jednej z głównych dróg łączących centrum Algieru z międzynarodowym lotniskiem. Plany zakładały stworzenie wokół stadionu całego kompleksu, w skład którego wchodzić miał jeszcze basen czy bieżnia lekkoatletyczna, a także obiekty o charakterze mieszkalnym i komercyjnym, park oraz stacja kolejowa na biegnącej w pobliżu linii kolejowej. Założeń tych jednak jak dotąd nie zrealizowano.

Komu służyć ma Stade Nelson Mandela?

Stadion nie powstał z myślą o konkretnej drużynie, jednak zakłada się, że swoje mecze będzie na nim rozgrywał jeden lub więcej klubów z aglomeracji. Jako potencjalnych kandydatów do korzystania z obiektu wymienia się CR Belouizdad, USM Alger i USM El Harrach. Prawdopodobnie na stadionie często występować będzie także reprezentacja kraju.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023