Algieria: Stadion Nelsona Mandeli (wreszcie) zainagurowany!
źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola
Od momentu wbicia pierwszej łopaty na placu budowy nowej areny piłkarskiej w Baraki na przedmieściach Algieru zdążyło upłynąć kilkanaście lat. Na szczęście sympatycy futbolu w Algierii doczekali się otwarcia tego pechowego stadionu. Oficjalnie nastąpiło to 7 stycznia.
Reklama
W krajach afrykańskich w ostatnich latach powstaje naprawdę sporo ciekawych obiektów. Wystarczy spojrzeć na listę aren nominowanych w naszym konkursie Stadium of the Year 2022. Znalazły się na niej trzy obiekty z Czarnego Lądu, których inauguracja przypadła na ubiegły rok. Bohaterowi tego artykułu, Stade Nelson Mandela, aby załapać się do stawki zabrakło naprawdę niewiele, bo dosłownie kilku dni. Oficjalne otwarcie algierskiego 40-tysięcznika miało bowiem miejsce 7 stycznia. Zanim przejdziemy do relacji z tego wydarzenia, to musimy cofnąć się w czasie do roku 2009.
Wtedy to właśnie ruszyła budowa stadionu, którego patronem później został słynny, południowoafrykański bojownik o prawa człowieka. Pierwotne plany zakładały, że obiekt powstanie w 2,5 roku, a koszt całej inwestycji wyniesie ok. 100 milionów €. Bardzo szybko okazało się jednak, że utrzymanie tego terminu i zmieszczenie się w założonym budżecie, będzie niewykonalne. Na taki stan rzeczy złożyły się m.in. jakość gruntu, na jakim miał powstać stadion, problemy z dostępnością materiałów budowlanych czy kryzys finansowy, przez który pojawiły się opóźnienia w płaceniu wykonawcom. W terminowej realizacji inwestycji nie pomogła też pandemia COVID-19.
Ostatecznie koszt budowy stadionu potroił się, a prace zakończyły się dopiero w październiku 2022 roku. W samą porę na zaplanowane na styczeń następnego roku Mistrzostwa Narodów Afryki. Jeszcze przed inauguracją patronem obiektu został Nelson Mandela. Zmarły w 2013 roku były prezydent RPA utrzymywał bliskie więzi z Algierią, pojechawszy do tego kraju w 1961 roku, aby odbyć szkolenie w siłach zbrojnych Frontu Wyzwolenia Narodowego. Mandela wspominał ten okres, jako kluczowy dla jego późniejszej walki z apartheidem.
Jak wspomniano, pierwszy oficjalny mecz na nowym stadionie odbył się 7 stycznia 2023 roku. Zmierzyły się w nim reprezentacje gospodarzy i Ghany, w składach których znaleźli się wyłącznie piłkarze występujący na co dzień w rodzimych ligach. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.
Przed rozpoczęciem meczu przemówienia wygłosili Djahid Zefizef prezydent Algierskiej Federacji Piłki Nożnej, wnuk Nelsona Mandeli– Mandla Mandela oraz Patrice Motsepe prezydent Afrykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej. Ceremonię oficjalnie otworzył premier Algierii, Aymen Benabderrahmane. W uroczystości nie zabrakło również wiele gwiazd afrykańskiego futbolu, m.in. Didiera Drogby, Emmanuela Adebayora, Roger Milli czy Jay-Jaya Okochy.
Najbardziej charakterystycznym elementem Stade Nelson Mandela jest dach z ogromną kratownicą podtrzymywaną przez cztery filary, który w pełni przykrywa trybuny areny. Elewacja obiektu składa się z poziomych, białych pasów oraz przeszkleń. W jego otoczeniu znajduje się boisko treningowe i parkingi. Arena posiada boisko z naturalną murawą, otoczone dwupoziomowymi trybunami z kolorowymi krzesełkami. Stadion ma bogate zaplecze, na które składają się m.in. szatnie, sala konferencyjna, pomieszczenia dla mediów, studia telewizyjne, gabinety medyczne, a także pokoje hotelowe i restauracje.
Stade Nelson Mandela jest jedną z aren rozpoczętych właśnie Mistrzostw Narodów Afryki. Odbył się tam m.in. mecz otwarcia, w którym gospodarze turnieju pokonali Libię 1:0. Oprócz tego na stadionie zaplanowano jeden z ćwierćfinałów, jeden półfinał oraz wielki finał imprezy.
Reklama