MŚ 2030: Największy stadion mundialu zaprojektuje prestiżowa firma

źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciołczyk Gracia

MŚ 2030: Największy stadion mundialu zaprojektuje prestiżowa firma Konkurs na projekt największego stadionu Mistrzostw Świata 2030 został rozstrzygnięty! Wybrana została wspólna wizja francusko-marokańskiej firmy i Populous - konsorcjum o imponującym portfolio. Jak będzie wyglądał Grand Stade de Casablanca według ich wizji?

Reklama

Silna konkurencja

O zbudowaniu Grand Stade de Casablanca mówi się od początku XX wieku. Dwie dekady i 4 projekty po pierwszych informacjach na ten temat, władze Maroka na poważnie zabrały się za projekt z powodu wybrania tego kraju na współgospodarza mundialu w 2030 roku. W konkursie na zaprojektowanie 115-tysięcznego obiektu, który ma być największą piłkarską areną na świecie, swoje wizje przedstawiły:

  • Herzog & De Meuron (Szwajcaria)
  • Zaha Hadid Architects (Wielka Brytania)
  • Foster + Partners, (Wielka Brytania)
  • Cruz y Ortiz (Hiszpania)
  • GMP Architects (Niemcy)
  • HPP Architects (Niemcy)
  • Populous oraz OUALALOU + CHOI (USA oraz Francja & Maroko)

Spośród konkurujących spółek marokańska Krajowa Agencja Obiektów Publicznych (ANEP) wybrała wspólną kandydaturę amerykańskiej firmy Populous i francusko-marokańskiej OUALALOU + CHOI. Zostaną one wsparte przez przedsiębiorstwa Maffeis Engineering, ME Engineering, Rider Levett Bucknall, Momentum i SEPSI.

Projekt Grand Stade de Casablanca (I)Projekt Grand Stade de Casablanca autorstwa Populous z 2011 roku

Jakie szczegóły o Grand Stade de Casablanca są już znane?

Z informacji Populous (i takiego samego komunikatu umieszczonego na stronie O+C) wynika, że wygląd megastadionu o pojemności 115 000 miejsc będzie inspirowany zgromadzeniem o francuskiej nazwie moussem, wywodzącym się z tradycji krajów Maghrebu. Cały obiekt będzie przykryty dużym, przypominającym namiot dachem.

Stadion powstanie 38 kilometrów na północ od Casablanki, stolicy Maroka, w prowincji Benslimane. Na terenie o powierzchni 100 hektarów prowadzone są już prace przygotowawcze. Jak podaje pismo Atalayar, budżet na nową arenę to około 5 mld dirhamów marokańskich, czyli prawie 2 miliardy złotych!

Według zapewnień zwycięzców konkursu obiekt będzie mógł powstać na czas, aby ugościć mecze Mistrzostw Świata 2030, współorganizowanych glównie przez Hiszpanię, Portugalię i Maroko. Po zakończeniu turnieju na stadionie swoje spotkania będą rozgrywać stołeczne drużyny - Wydad AC i Raja CA.

Projekt Grand Stade de Casablanca (I)Projekt Grand Stade de Casablanca autorstwa Populous z 2011 roku

Globalny gracz z doświadczeniem

O ile dla francusko-marokańskiej marki to zaledwie drugi projekt stadionu w portfolio, to Populous to jedna z najważniejszych i najbardziej uznanych firm w stadionowym świecie. Na koncie ma już ponad 1325 projektów (nie wszystkie zrealizowane) w 34 krajach.

Wśród najważniejszych można wymienić Wembley Stadium, Tottenham Hotspur Stadium czy Emirates Stadium w Wielkiej Brytanii oraz Estadio BBVA w Meksyku, ale najbardziej pokaźną liczbę dużych obiektów Populous zaprojektował dla klubów z USA. W Ameryce według wizji firmy powstały m. in. State Farm Stadium, NRG Stadium, M&T Bank Stadium, Gillette Stadium oraz Hard Rock Stadium.

Spośród projektów będących jeszcze w fazie planowania lub konstrukcji, Populous przygotowało wizje New Highmark Stadium dla Buffalo Bills, spektakularnego Qiddiya Stadium w Arabii Saudyjskiej czy Nuovo stadio dell'Inter pod Mediolanem. Firma współpracuje także z Manchesterem City, by odmienić oblicze Etihad Stadium, a w najbliższej przyszłości poznamy szczegóły dotyczące projektu nowego stadionu dla AS Romy.

Projekt Grand Stade de Casablanca (I)Projekt Grand Stade de Casablanca autorstwa Populous z 2011 roku

Współpraca kluczem do sukcesu?

Tarik Oualalou, współzałożyciel O+C, współautor projektu i główny architekt ze strony francusko-marokańskiej spółki zapewnił [Ten stadion - przyp. Red.] to hojna przestrzeń, otwarta na świat i pełna szacunku dla natury, którą chroni. Grand Stade de Casablanca jest ucieleśnieniem wielkiej tradycji marokańskiej gościnności.

Z kolei prezes Populous France François Clément, główny architekt ze strony amerykańskiej firmy oznajmił, że Grand Stade de Casablanca jest kamieniem węgielnym wizji króla Mohammeda VI dotyczącej rozwoju infrastruktury piłkarskiej Maroka. [...] Będzie to ogromny atut dla kraju, podnoszący Maroko do najwyższego poziomu rozwoju infrastruktury sportowej na świecie.

Doświadczenie w projektowaniu stadionów piłkarskich i rozmach amerykańskiej spółki oraz znajomość regionu francusko-marokańskiej firmy i jej obycie w lokalnych projektach są obiecujące. Dzięki nim Maroko może zyskać nie tylko największy obiekt piłkarski świata, ale też spektakularny, wpasowany w kulturę dowód rozwoju gospodarczego i sportowego kraju.

Reklama