Polska: Mamy dziesiąty stadion IV kategorii UEFA!

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Polska: Mamy dziesiąty stadion IV kategorii UEFA! Od pewnego czasu docierały głosy, że obiekt w Szczecinie przechodzi inspekcję europejskiej unii piłkarskiej pod kątem nadania mu najwyższej IV kategorii UEFA. Teraz mamy potwierdzenie, że konstrukcja jest w gronie najlepszych aren piłkarskich na starym kontynencie.

Reklama

Stadion Pogoni Szczeciń wśród najlepszych w Europie

Jeszcze na początku 2019 roku Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie był przestarzałą budowlą potrzebującą pilnego remontu. Wówczas projekt nowego obiektu był już gotowy i czekał na realizację. Warto wspomnieć, że koncepcje przebudowy powstawały już na początku drugiej dekady XXI wieku. Szacowano, że wzniesienie trzech zadaszonych trybun miałoby kosztować niespełna 50 mln zł. Arena miała mieć kształt podkowy z którego była znana – za jedną z bramek nie było sektorów przeznaczonych dla kibiców. Fani jednak uważali, że stadion powinien mieć bardziej nowoczesny wygląd.

Dopiero w kwietniu 2019 roku po stworzeniu ostatecznego projektu i rozstrzygnięciu niezbędnych przetargów, inwestycja na osiedlu Pogodno ruszyła. W pierwszej kolejności trzeba było wyburzyć elementy starego obiektu. Wszystko postanowiono przeprowadzić etapami, aby Portowcy mogli korzystać ze swojego domu. Budowa ostatecznie kosztowaał 365 mln zł, a oddanie do użytku ostatniej nowej trybuny miało miejsce w drugiej połowie 2022 roku. Jednopoziomowa widownia może pomieścić łącznie 21 163 kibiców. Stadion w Szczecinie posiada bogate zaplecze, a także elegancką fasadę z czarnej membrany. Miała ona obejmować także dach, lecz konieczność cięcia kosztów spowodowała, że ostatecznie zamontowano blachę falistą, która o dziwo nie wygląda źle.

Stadion Pogoni© Styko Na Stadionach

Jakie możliwości daje IV kategoria UEFA stadionowi w Szczecinie?

Arena Pogoni Szczecin podczas oficjalnej pełnej inauguracji 1 października 2022 była zaliczana do III kategorii UEFA. Dzięki niej miejscowa drużyna mogła na niej bez przeszkód rozgrywać spotkania eliminacyjne do III rundy włącznie w przypadku Ligi Mistrzów i IV rundy włącznie w przypadku Ligi Europy. Ewentualny awans dalej oznaczałby dla Portowców konieczność występowania do europejskiej unii o warunkowe pozwolenie na grę na własnej arenie. Władze klubu miały jednak świadomość, że Stadion im. Floriana Krygiera jest obiektem o wyższym potencjale, dlatego szybko rozpoczęto przystosowywanie go to najwyższej stadionowej kategorii UEFA.

Cel ostatecznie udało się osiągnąć jesienią 2023 roku. Wcześniej przedstawiciel władz piłkarskich na starym kontynencie wizytował arenę dwukrotnie. Pierwszy raz, aby sprawdzić funkcjonowanie stadionu podczas imprez i przyjrzeć się współpracy podmiotów pracujących podczas ich realizacji. Drugi raz, aby dokonać ostatecznej certyfikacji na podstawie pozostałych wymogów określanych przez UEFA. Jak widać sprawa zakończyła się pozytywnie dla Portowców. Teraz Pogoń może teoretycznie rozgrywać na swoim obiekcie wszystkie mecze w europejskich pucharach do półfinałów Ligi Mistrzów włącznie.

IV kategoria UEFA dla Stadionu Pogoni oznacza, że szczecińska arena może starać się o organizację finałów rozgrywek pod egidą europejskiej federacji. Ze względów pojemnościowych nie ma ona szans na goszczenie finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości wystąpić o akces dotyczący spotkań wyłaniających triumfatorów Ligi Konferencji i Superpucharu UEFA. Wśród obiektów IV kategorii UEFA w Polsce są już PGE Narodowy, Stadion Śląski, Tarczyński Arena, Enea Stadion, Polsat Plus Arena Gdańsk, Stadion im. Henryka Reymana w Krakowie, Stadion im. Ernesta Pohla, Stadion Wojska Polskiego i Stadion Jagiellonii.

Stadion Pogoni© Pogoń SportNet

Reklama