EURO: Wielkie stadiony pominięte przy wyborze obiektów EURO 2028 i EURO 2032

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

EURO: Wielkie stadiony pominięte przy wyborze obiektów EURO 2028 i EURO 2032 Wiele stadionów miało szansę na organizację EURO 2028 i EURO 2032. Trzy z nich nie zostały wybrane, mimo że wyróżniają się swoją historią i znaczeniem. Dlaczego? Zobaczcie dwa angielskie stadiony i jeden obiekt z Turcji, które zostały pominięte.

Reklama

Old Trafford

Stadion Old Trafford został początkowo uwzględniony na liście we wstępnej ofercie przekazanej do UEFA. W tym czasie Manchester United ogłosił plany dotyczące przyszłości Old Trafford, rozważając różne opcje przebudowy stadionu. Gdy wstępna oferta została upubliczniona w listopadzie 2022 roku, klub zakładał, że zmodernizowany stadion będzie dostępny podczas EURO 2028.

Jednak po rozmowach między Manchesterem United a FA obie strony doszły do porozumienia, że stadion zostanie wyłączony z listy, ponieważ nie można było zagwarantować dostępności stadionu w 2028 roku. Plany przebudowy stadionu nadal nie zostały zrealizowane, a cały proces jest wstrzymany do czasu zakończenia strategicznego przeglądu przez właścicieli klubu, rodzinę Glazerów.

Old Trafford© Airviews Photography (cc: by-nd)

Anfield

Chociaż Anfield jest jednym z największych stadionów w Wielkiej Brytanii, nie będzie gościł żadnych meczów podczas EURO 2028. Głównym powodem jest niespełnienie wymogów UEFA dotyczących wymiarów boiska. Aby stadion mógł być gospodarzem meczów turnieju, musi mieć standardowe wymiary boiska wynoszące 105m na 68m. Wymiary boiska Anfield to 101m długości, co nie spełnia wymogów UEFA.

Mimo że stadion wkrótce stanie się piątym co do wielkości w Anglii, z pojemnością przekraczającą 61 000 miejsc, nie został uwzględniony w liście stadionów zgłoszonych przez Wielką Brytanię i Irlandię.

Anfield© Mister Drone UK

Vodafone Park

Turecka Federacja Piłkarska również przedstawiła UEFA swoją listę stadionów, na których może organizować mecze EURO 2032. TFF wskazało 10 stadionów w 8 miastach, na których będą rozgrywane spotkania. Wśród tych stadionów nie znalazł się Vodafone Park, będący domem Beşiktaşu.

Dla niektórych okazało się zaskakujące to, że Vodafone Park, który jest jednym z najlepszych stadionów w Turcji pod względem logistycznym, nie znalazł się na liście obiektów. Przypuszcza się również, że napięcie między prezydentem TFF Mehmetem Büyükekşi i prezydentem Beşiktaşu Ahmetem Nur Çebi odegrało znaczącą rolę w podjęciu tej decyzji.

Vodafone Park© Beşiktaş JK

Reklama