MŚ 2030: Ukraina dołącza do zgłoszenia Hiszpanii i Portugalii

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

MŚ 2030: Ukraina dołącza do zgłoszenia Hiszpanii i Portugalii To już oficjalne. Ukraina uzupełni kandydaturę krajów iberyjskich do organizacji piłkarskich Mistrzostw Świata w 2030 roku. Szefowie trzech narodowych federacji poinformowali o tym podczas konferencji prasowej w siedzibie UEFA w Nyonie. Wybór gospodarza mundialu 2030 nastąpi na 74. Kongresie FIFA w 2024 roku.

Reklama

Potwierdziły się przypuszczenia, o których od jakiegoś czasu informowały światowe media. Nasi wschodni sąsiedzi wesprą kandydaturę Hiszpanii i Portugalii do zorganizowania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2030 roku. Decyzja została ogłoszona przez szefów iberyjskich federacji w obecności prezesa ukraińskiego związku piłkarskiego, Andrija Pawełki.

NSC Olimpiyskiy© ElektraUA.Livejournal.com

Kandydatura ta wzmacnia więzi z Europą poprzez danie nadziei i dostarczanie narzędzi do odbudowy narodowi ukraińskiemu, który wyraził dumę i wdzięczność za udział w tym projekcie – czytamy w oświadczeniu Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF). Wspólny wniosek ma bezwarunkowe poparcie UEFA.

Luis Rubiales, stojący na czele RFEF, i Fernando Gomes, prezes Portugalskiej Federacji Piłkarskiej (FPF), doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie ma lepszej okazji niż mundial, aby nieść przesłanie, które posłuży jako źródło inspiracji dla lepszej przyszłości – podaje dalej komunikat.

Komisja Koordynacyjna mistrzostw świata, której przewodniczy Antonio Laranjo, już współpracuje z Ukrainą, a niebawem jej szeregi zostaną zasilone przez delegatów z tego kraju. Na razie nie wiadomo w jakim stopniu Kijów zaangażuje się w organizację turnieju, ale przypuszcza się, że w Ukrainie rozegrane zostaną spotkania jednej z grup.

Donbass Arena© Andrea Vestri

Dodanie trzeciego gospodarza nie wpłynie na pierwotne plany dotyczące liczby aren na Półwyspie Iberyjskim. W Hiszpanii mecze odbędą się na 11 stadionach, a w Portugalii na trzech. 14 lipca 2022 roku ten pierwszy kraj ogłosił skróconą listę obejmującą 15 aren, z których ostatecznie odpadną 4.

O organizację turnieju ubiegać się będzie Madryt z Santiago Bernabéu i Cívitas Metropolitano oraz Barcelona z Camp Nou i RCDE Stadium. Dalej Sevilla z Estadio de la Cartuja, Walencja z Nou Mestalla, Bilbao z San Mamés, San Sebastian z Estadio Anoeta, La Coruńa z Abanca-Riazor, Murcia z Estadio Nueva Condomina, Málaga z Estadio la Rosaleda, Gijón z Estadio El Molinón, Vigo i Abanca Balaídos oraz Saragossa z Estadio de La Romareda. Stawkę uzupełnia wyspiarskie Las Palmas z Estadio de Gran Canaria.

Portugalia przedstawiła Estádio da Luz i Estádio Jose Alvalade XXI w Lizbonie oraz Estádio do Dragão w Porto. O organizację mundialu w 2030 roku starać się będą również wspólnie: Urugwaj, Argentyna, Paragwaj i Chile, a także kolektywnie: Grecja, Egipt i Arabia Saudyjska. Do tej listy ma dołączyć również Maroko, które nie wyklucza wspólnej kandydatury z Algierią i Tunezją. Gospodarzy turnieju poznamy za 2 lata.

Reklama