Anglia: Radni Liverpoolu zatwierdzili rozbiórkę Goodison Park

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Anglia: Radni Liverpoolu zatwierdzili rozbiórkę Goodison Park Plany wyburzenia stadionu Evertonu zostały przegłosowane w Radzie Miasta. Ponadto przyjęto koncepcję zagospodarowania terenu po arenie. Prace rozpoczną się najwcześniej w 2024 roku.

Reklama

Los obiektu, na którym swoje domowe mecze od 1892 roku rozgrywa klub z Liverpoolu, został ostatecznie przesądzony. Everton opuści swoją dotychczasową arenę po zakończeniu, przebiegającej zgodnie z planem, budowy Bramley-Moore Dock Stadium. Rozbiórka Goodison Park nie ruszy przed sfinalizowaniem tej wartej 505 mln £ inwestycji.

Goodison Park© Sławomir Nosal

Władze “The Toffees” przedłożyły Radzie Miasta plany rewitalizacji terenu w dzielnicy Walton, której historię Everton współtworzył przez ostatnie 130 lat. Dlatego propozycja klubu kładzie nacisk na jego “dziedzictwo” dla lokalnej społeczności. Projekt przewiduje budowę na działce o powierzchni 3,39 ha: 173 mieszkań, domu opieki, obiektów użyteczności publicznej, sklepów, biur, punktów gastronomicznych, wraz z koniecznym do tego ukształtowaniem architektury krajobrazu, drogami dojazdowymi i parkingiem.

Wstępne sugestie dotyczące utrzymania “dziedzictwa”, obejmują zachowanie historycznych bram stadionu po stronie południowo-zachodniej, zapewnienie, że tablice pamiątkowe poświęcone kibicom pozostaną na swoich dotychczasowych miejscach po obu stronach bramy oraz pozostawienie na miejscu pomnika legendy klubu Ralpha “Dixie” Deana.

Bramley-Moore Dock Stadium© Everton FC, Pattern Design

Everton liczy na to, że inwestycja rozpocznie się zaraz po przeprowadzce na mogący pomieścić 52 888 widzów Bramley-Moore Dock Stadium. Miałoby to nastąpić w trzecim kwartale 2024 roku, a sama rewitalizacja planowo zakończyłaby się w 2028 roku. Nowy obiekt "The Toffees" budowany jest na terenie historycznych doków, które z tego powodu zostały skreślone z listy UNESCO.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale YouTube, w którym znajdziecie najważniejsze informacje na temat projektu:

Reklama