Włochy: Będzie fundusz budowy stadionów w Serie A?

źródło: FT.com; autor: michał

Włochy: Będzie fundusz budowy stadionów w Serie A? Negocjacje władz ligi z CVC Capital Partners dotyczą transakcji wartej ponad 2 mld €. Jeśli CVC zainwestuje w Serie A, to częścią wkładu ma być fundusz przekazujący środki na inwestycję w stadiony.

Reklama

W ostatnich dwóch dekadach liga włoska została w tyle za angielską Premier League czy hiszpańską La Ligą. Na samych prawach telewizyjnych kluby Serie A tracą dziś do angielskich rywali 2 mld €, a ewentualne niedokończenie rozgrywek tego sezonu spowoduje dodatkowe straty idące w 550-650 mln € w skali całej ligi.

W tym kontekście wyjątkowo kusząco brzmi najnowsza propozycja od CVC Capital Partners. Według informacji „Financial Times”, grupa kapitałowa jest na wstępnym etapie rozmów na temat przejęcia 20% udziałów w spółce zarządzającej ligą. Wartość transakcji miałaby sięgać 2,2 mld € (ok. 10 mld zł).

Serie A TIM

Jeśli dojdzie do porozumienia, nowe środki miałyby w części trafić do funduszu infrastrukturalnego. Dzięki niemu liga miałaby środki, by wspomóc kluby w modernizacji coraz bardziej przestarzałych stadionów, nawet jeśli głównie z myślą o ich prezencji w telewizji.

Byłoby to cenne wsparcie zwłaszcza dla mniejszych klubów, dla których finansowanie inwestycji stanowi jeden z najważniejszych problemów. W ostatnich latach włoskie prawo ułatwiło wprowadzanie zmian na stadionach przez prywatnych inwestorów, ale pod kątem infrastruktury Włosi wciąż zostają za pozostałymi czołowymi ligami, gdzie inwestuje się więcej.

Aktualnie nad budową nowych stadionów pracują choćby AS Roma, Inter wspólnie z Milanem, Bologna FC, Cagliari czy Fiorentina. Prace budowlane prowadzi w tej chwili Atalanta Bergamo, a w ostatnich latach tylko trzy kluby oddały całkowicie przebudowane obiekty: Juventus (2011), Udinese (2016) oraz SPAL (2018).

Reklama