Opole: Dłuższe oczekiwanie na dokumentację

źródło: NTO.pl / własne [MK]; autor: michał

Opole: Dłuższe oczekiwanie na dokumentację Miała być w październiku, potem w grudniu, później w styczniu. Dziś kompletna dokumentacja nowego stadionu oczekiwana jest na przełomie lutego i marca, co potwierdził Tomasz Lisiński, prezes spółki OKS Odra Opole.

Reklama

Przedłużają się prace projektowe nad nowym stadionem dla Odry Opole. Miejska inwestycja miała doczekać się projektu z kosztorysem najpierw w połowie października, później w grudniu i styczniu. Dziś mamy już styczeń, a termin przesuwa się o kolejny miesiąc, może więcej.

Jesteśmy w stałym kontakcie z projektantami stadionu. Dokumentacja projektowa zostanie oddana – zakładam – na przełomie lutego i marca – potwierdził w rozmowie z „Nową Trybuną Opolską” prezes OKS Odra Opole Tomasz Lisiński.

Stadion Odry Opole© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Pytanie o termin nie jest jednak najważniejsze w przypadku nowego opolskiego stadionu. Najważniejsze cyfry to nie data, ale suma widniejąca w kosztorysie inwestorskim. Na tę chwilę, jak zaznaczył Lisiński, nie ma wskazania, że koszt stadionu znacząco wzrośnie. Jednak przy zastosowanej procedurze (tj. wykonanie kosztorysu dopiero dla całości, a nie poszczególnych elementów) realny koszt może jeszcze po prostu nie być znany.

Pytanie jest tym bardziej zasadne, że Opole w 2018 zaplanowało przeznaczenie na inwestycję w nowy stadion sumy rzędu 100 mln zł. Tymczasem doświadczenia innych miast wskazują, że obiektu na 12 tys. miejsc – zwłaszcza z atrakcyjnym i funkcjonalnym projektem – w tej sumie raczej nie uda się dostarczyć.

Stadion Odry Opole© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Dla przykładu, w Nowym Sączu mówiło się o ponad 100 mln zł przy pojemności 8 tys. miejsc, podczas gdy 15-16-tysięczniki w Chorzowie czy Płocku to koszt rzędu 150-160 mln zł.

Jest jeszcze jeden problem. Opole nawet z udźwignięciem sumy 100 mln zł może mieć kłopot. Jeszcze w 2018 nie było wiadomo, skąd miasto weźmie tak dużą sumę na jedną inwestycję i przez cały 2019 nie znaleziono odpowiedzi, jak stadion sfinansować. Środki unijne czy ministerialne są poza zasięgiem, pozostają więc te własne oraz kredyt.

Stadion Odry Opole© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Niestety, pieniędzy własnych Opole ma do wydania coraz mniej. W 2019 na inwestycje było w sumie 490 mln zł, tymczasem w 2020 suma spadła do niecałych 460 mln, choć budżet miasta urósł znacząco. Skoro budżet rośnie, to dlaczego do wydania jest mniej?

Powodów jest kilka, a część z nich stanowi problem dla wszystkich samorządów w kraju. W krótkim okresie skumulowało się kilka nowych wydatków (np. zmiana finansowania oświaty, wzrost pensji minimalnej, podwyżka cen prądu) i spadek wpływów (zmiany podatkowe). Trudna sytuacja była jedną z przyczyn, dla których zapadła decyzja, że w Chorzowie nowy stadion na razie nie powstanie.

Reklama