Opole: Czekają na dokumentację, o pieniądzach jeszcze nie myślą

źródło: NTO.pl / własne [MK]

Opole: Czekają na dokumentację, o pieniądzach jeszcze nie myślą W Opolu mają jeszcze prawie 3 miesiące do otrzymania pełnej dokumentacji projektowej stadionu – relacjonuje „Nowa Trybuna Opolska”. Dopiero wtedy miasto zamierza konstruować finansowanie inwestycji, choć już teraz jest o czym myśleć.

Reklama

Wkrótce minie rok od dnia, gdy rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na budowę nowego stadionu w Opolu. Jednak dopiero na początku tego roku władze miasta podpisały umowę ze zwycięzcami, pracownią 90 Architekci. Dlatego termin 10 miesięcy na przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń płynie nie od zeszłego roku, a od stycznia. Minie w połowie października.

Dopiero wtedy ratusz w Opolu chce zająć się tematem finansowania. – Nie zapadła jeszcze decyzja w kwestii źródła finansowania inwestycji. Montaż finansowy będzie przygotowany po odebraniu dokumentacji – dla „Nowej Trybuny Opolskiej” mówi Daria Placek z biura prasowego ratusza.

Stadion Miejski w Opolu

Źródło pieniędzy może okazać się poważnym problemem. Nie ma bowiem żadnych dostępnych funduszy zewnętrznych na stadiony do zawodowej piłki nożnej. Pozostają więc środki własne miasta, kredyt lub partnerstwo publiczno-prywatne. To ostatnie jednak już od dekady nie doprowadziło do powstania żadnego stadionu w Polsce i w założonym przez Opole planie nie ma wartości dla prywatnego partnera.

Problem jest tym większy, że założenia finansowe z 2018 roku można już wyrzucić do kosza z powodu wzrostu cen na rynku. W zeszłym roku planowano wydać na stadion 100 mln zł, jednak za taką kwotę dziś stadionu tej klasy i tej wielkości (12 tys. miejsc) zbudować się w Polsce nie da.

Stadion Miejski w Opolu

To nie nasza opinia, po prostu porównujemy do innych miast. Najlepszym przykładem jest Sosnowiec, gdzie arenę o niemal dokładnie tej samej skali wykonawca zgodził się zrealizować za 148 milionów. A i to udało się uzyskać dopiero po aukcji internetowej, wcześniej najkorzystniejsza oferta wynosiła 161 mln zł.

Stadion Miejski w Opolu

W Płocku magistrat miał niemal identyczną z Opolem kwotę do wydania na stadion – niecałe 100 mln zł. Tyle że jedyny oferent nie widział szans na budowę poniżej 166 milionów. Co prawda płocki stadion ma być nieco większy (teraz cięcie pojemności jest rozważane) i wymaga wykonania projektu od zera, ale to wciąż porównywalna sytuacja.

Wreszcie, w Olsztynie stadion o takiej samej pojemności jest w zawieszeniu od prawie 5 lat (!), ponieważ pieniędzy nie ma. Już w 2015 wyceniano go na 107 mln zł, dziś realnie trzeba by liczyć ponad 150 mln.

Już teraz wydatki Opola na nowy stadion są niemałe. Najpierw trzeba było wydać ok. 4 mln zł na działkę pod obiekt (po jego budowie w miejscu starego przy Oleskiej planowany jest aquapark), później prawie 3 mln zł na projekt i nadzór autorski. Przetarg na budowę ma być rozpisany dopiero po ustaleniu finansowania. Możemy więc poczekać...

Stadion Miejski w Opolu

Reklama