Opole: Oto nowy stadion Odry!

źródło: własne | MK; autor: michał

Opole: Oto nowy stadion Odry! Prosto, ale efektownie i z głową – tak można opisać koncepcję, która wygrała konkurs na nowy stadion dla Odry Opole. SARP i miasto przedstawiły zwycięzców: 90 Architekci.

Reklama

Dziś o 15:00 w opolskim ratuszu odbyła się prezentacja zwycięskiej koncepcji nowego stadionu. Ponieważ wpłynęło aż 11 prac, termin ich oceny został wydłużony z lipca na połowę sierpnia. Wreszcie jednak wiemy.

Stadion Miejski w Opolu

Stadion Miejski w OpoluZwyciężyła warszawska pracownia 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o., które zaproponowały bardzo spójny estetycznie i elegancki obiekt. Jego definiującym elementem jest biała, przepuszczająca światło membrana odchylająca się i witająca widzów, odsłaniając część zaplecza. Dzięki wyginającej się w łuk membranie bryła jest lekka, przyciąga wzrok i sprawia wrażenie unoszonej przez wiatr. Wybrane rozwiązanie umożliwi łatwą i efektowną nocną iluminację stadionu.

Nowy opolski stadion umożliwi rozgrywanie meczów przy widowni 12 tys. osób w 18 rzędach, z pełnym zadaszeniem trybun oraz oświetleniem odpowiednim dla transmisji HD. Widownia powinna być podniesiona na wysokość 1,5-1,8m ponad murawę, by nawet w pierwszych rzędach dać dobry ogląd całego boiska.

Stadion Miejski w Opolu

Zwycięzca konkursu otrzymuje 55 tys. zł nagrody, ale przede wszystkim zostanie zaproszony do przygotowania ostatecznej dokumentacji projektowej. Na jej realizację miasto ma zarezerwowane 3 mln zł. Licząc ok. 12 miesięcy na prace projektowe, można spodziewać się wbicia pierwszej łopaty jeszcze w 2019 roku.

Stadion Miejski w Opolu

W konkursie przyznano nie tylko pierwszą nagrodę. Drugie miejsce zajęła praca polsko-niemiecka (Ferma Kresek sp. z o.o. sp. k, R&P Architekten - Mirko Riede, Heinz Holscher), a trzecie krajowy potentat - JSK Architekci. Sąd konkursowy przyznał również dwa wyróżnienia, dla zespołu AJW+JW-A (Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne sp z o.o., JW-A sp. z o.o. sp. k.), a także firmy DEDECO.

Przypomnijmy, że nowy opolski stadion nie powstanie w miejscu tego dotychczasowego, przy ulicy Oleskiej. Teren realizacji wybrano na rosnących szybko zachodnich obrzeżach miasta, za centrum handlowym Karolinka.

Reklama