Wrocław: Dach i fasada z Węgier, skąd murawa?

źródło: NaszeMiasto.pl / "Gazeta Wrocławska"; autor: michał

Membrana okrywająca stadion powstanie w zakładach Graboplan w węgierskim Gyorze. Na murawę chętnych jest trzech oferentów: z Niemiec, Austrii i Holandii – wylicza „Gazeta Wrocławska”.

Reklama

Wrocławskie trybuny od góry i z zewnątrz przekryje membrana z włókien węglowych, pokryta teflonem. Za jej wykonanie odpowiedzialna jest węgierska firma Graboplan. To sprawdzony dostawca, bo na liście zaopatrzonych obiektów ma kilka naprawdę imponujących aren. Mowa m. in. o Olympiastadionie w Berlinie czy o efektownej kopule stadionu w koreańskim Busan, gdzie 8 lat temu Polacy przegrali w Koreą na otwarcie Mundialu.

Kto zajmie się murawą we Wrocławiu? Są trzej oferenci: niemiecka firma Schwab, austriacka Richter Rasen i holenderska Hendriks. Wszystkie te firmy specjalizują się w przygotowywaniu trawy na piłkarskie boiska. Schwab chwali się pracami na największych niemieckich stadionach, m.in. Allianz Arena w Monachium. Firma z Austrii dostarczyła murawę na stadion Euro 2012 w Doniecku, a wcześniej na słynny madrycki stadion Santiago Bernabeu, gdzie rozgrywa mecze Real Madryt.

Co ciekawe, ten sam stadion ma na swojej liście referencyjnej holenderska firma Hendriks. Obok słynnego paryskiego Stade de France i stadionu Dyskobolii w Grodzisku Wielkopolskim. Decyzję, która z firm otrzyma kontrakt na położenie wrocławskiej murawy, poznamy w najbliższych dniach. Roboty zaczną się w czerwcu.

Reklama