Mundial: Rosja 2018!

źródło: własne; autor: michał

Komitet wykonawczy FIFA wybrał Rosję na gospodarzy kolejnych Mistrzostw Świata 2018. Decyzję poprzedziły trzy miesiące wizytacji, a przez ostatnie dwa dni FIFA oglądała prezentacje każdego z krajów.

Reklama

Gospodarzem Mistrzostw Świata 2018 będzie Rosja. Tak zdecydowała FIFA podczas czwartkowych obrad w Zurychu. Głosowanie poprzedziły dwa dni, podczas których prezentowali się wszyscy kandydaci. Wcześniej od lipca do września każdy z 11 krajów kandydujących był odwiedzany przez ekspertów FIFA.

Ogłoszenie decyzji zaplanowano na godzinę 16:00, jednak głosowanie komitetu wykonawczego przedłużyło się do 16:30. Ogłoszone decyzje można uznać za niespodziewane, ponieważ zarówno kandydatury Rosji, jak i Kataru (2022) były nisko oceniane pod względem prognozowanych zysków z organizacji.

Rosjanie zaplanowali podział geograficzny na cztery strefy. W północnej znalazł się Kaliningrad i Sankt Petersburg. W centralnej Moskwa, przyległe Ramienskoje oraz Jarosławl. Na południe znalazła się "strefa Wołgi" (wszystkie obiekty na nabrzeżach), a w niej Niżny Nowogród, Kazań, Sarańsk, Samara i Wołgograd. Wreszcie na południowym krańcu kraju znalazła się ostatnia ze stref, którą tworzą Rostów nad Donem, Krasnodar i Soczi. Poza czterema regionami znalazł się Jekaterinburg, najdalej wysunięte na wschód miasto Mundialu.

Bukmacherzy stawiali na Anglię, ale Rosja też była mocna. A kogo Wy byście wybrali? Czekamy na facebooku »

Przyczyną do pochwał FIFA stały się bardzo mocne gwarancje finansowania i współpracy ze strony władz – zarówno najwyższych, jak i tych lokalnych. Poza determinacją władz imponuje m. in. liczba zgłoszonych miejsc noclegowych. Podczas gdy FIFA wymaga 60 000, Rosjanie doszli aż do 100 000. W przeciwieństwie do Anglii te przewidywania nie budzą wątpliwości – Rosja jest tanim krajem i koszt pobytu będzie w zasięgu przeciętnego kibica. Zapas jest też pod względem ośrodków treningowych i pobytowych dla drużyn. FIFA zauważa też, że ogromną rozległość kraju zneutralizowano poprzez tworzenie kilku stref – by poszczególne grupy były rozgrywane możliwie blisko. I choć Rosjanie nie mają wielkiego doświadczenia organizacyjnego, nabędą je już w 2014 roku, kiedy do Soczi zjadą olimpijczycy.

Rosja budzi też jednak spore obawy światowej federacji pod kilkoma względami. Po pierwsze, miejsca hotelowe są co prawda przewidziane z zapasem w każdym mieście, ale wiele z nich ma dopiero powstać. Podobnie jest z infrastrukturą komunikacyjną. Wszelkie opóźnienia mogą, jak pisze FIFA, spowodować utrudnienia podczas imprezy. Jednocześnie do 2018 roku aż 6 miast będzie połączonych szybką koleją.

Rosjanie zapowiedzieli bardzo przyjazne podejście do każdego kibica. Co to oznacza dla Ciebie, Czytelniku? Jeśli będziesz mieć bilet na mecz Mundialu 2018, koleją (nawet tą superszybką!) i każdym innym transportem naziemnym będziesz podróżował za darmo. A jeśli nie będziesz chciał męczyć się długimi podróżami, możesz wybrać samoloty linii Avianova, które będą woziły pasażerów z biletami za cenę ok. 30 złotych!

Zobacz wszystkie stadiony przygotowane przez Rosję na 2018 rok! Te znad Wołgi, te z Moskwy, te z pozostałych stref!

Kandydatami do organizacji Mistrzostw Świata w 2018 roku były Anglia i Rosja. Belgia z Holandią oraz Hiszpania z Portugalią złożyły wnioski zarówno o imprezę z 2018 roku, jak i w 2022, jednak później oba komitety kandydujące zdecydowały o skupieniu się na tej pierwszej. Mistrzostwa 2022 chciały organizować: Australia, Japonia, Katar, Korea Południowa i USA.

Reklama