Finał Ligi Mistrzów w Atenach

źródło: własne; autor: Michał

Właśnie w stolicy Grecji trwa najważniejszy mecz klubowego sezonu w Europie. Kibice Liverpoolu i Milanu pewnie się z tym nie zgodzą, ale dla Stadionu Spyrosa Louisa to tylko kolejna wielka impreza.

Reklama

A historia stadionu wcale nie jest zbyt długa. Choć imię wziął od pierwszego zwycięzcy nowożytnego maratonu rozegranego w 1896 roku, to powstał zaledwie 25 lat temu. Trudno się dziwić, że w ojczyźnie lekkoatletyki obiekt nie służył wyłącznie do rozgrywek piłkarskich. Ba- jego ukończenie w 1982 roku spowodowane było finałami Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. W 1991 roku znów gościł wielką imprezę- Igrzyska Śródziemnomorskie (w których biorą udział kraje, mające wybrzeże nad tym właśnie morzem). Następna, jeszcze większa (i znów lekkoatletyczna) impreza to 1997 rok i Mistrzostwa Świata IAAF. Czego brakuje stadionowi, na którym organizowano już Mistrzostwa Europy i Świata w lekkoatletyce i Igrzyska Śródziemnomorskie? Tych drugich- największych Igrzysk.

Pierwszy raz Ateny starały się o Olimpiadę 1996 roku. Oczywiście głównym stadionem miałby być Olympiakó Spyros Louis. Nie udało się, ale kolejny raz to już sukces w staraniach Greków. Wywalczyli Igrzyska 2004 roku. Wokół Stadionu Olimpijskiego powstał cały olbrzymi kompleks z wielką halą widowiskową, pływalnią, kortami i welodromem. Spójną koncepcję dla tych budynków opracował światowej sławy hiszpański architekt Santiago Calatrava. W ramach tego projektu przed Igrzyskami stadion otrzymał jeden z najoryginalniejszych (i najdroższych) na świecie dachów. Modernizacja zakończyła się tuż przed imprezą, niemal w ostatniej chwili. Tutaj odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięca Igrzysk. Tutaj też rozgrywano najważniejsze zawody sportowe, w tym mecze piłkarskie.

Trudno się jednak nie zgodzić, że olimpijski futbol nie jest tak atrakcyjny, jak ten wielki klubowy- Liga Mistrzów. A dla Stadionu Spyrosa Louisa obecny finał to już trzeci w historii. Stadion nie ma stałego, historycznego gospodarza, bo i jego historia jest krótka. Za to częstokroć korzystały z niego największe greckie kluby- Panathinaikos, Oympiakos i AEK, głównie w europejskich rozgrywkach. Ten pierwszy klub od 2005 roku zadomowił się tutaj. Obecny stadion Panathinaikosu- Apostolosa Nikolaidisa jest przestarzały i zbyt mały. Dzięki modernizacji murawy, krzesełek i miejsc prasowych PAO powróci na niego w sezonie 2007/2008, ale tylko na rok. Później bowiem przeniesie się na inny stołeczny obiekt- budowany właśnie Votanikos Arena. Stadion Spyrosa Louisa znów pozostanie bez klubu, ale jako największy obiekt w kraju z pojemnością 74 473 miejsc i tak będzie areną pucharowych meczów Panathinaikosu i AEK-u.

Oto lista dotychczasowych stadionów-gospodarzy finałów Ligi Mistrzów:

Najbliższe dwa finały odbędą się na moskiewskich Łużnikach i w Rzymie na Stadio Olimpico.

Reklama