Elindus Arena (Regenboogstadion)
Pojemność | 12 414 |
---|---|
3823 (Trybuna główna) | |
2710 (Trybuna za północną bramką (sektor ultras) – miejsca stojące) | |
2540 (Trybuna wschodnia) | |
2215 (Trybuna za południową bramką (sektor rodzinny)) | |
962 (Sektor gości) | |
Kraj | Belgia |
Miasto | Waregem |
Kluby | SV Zulte Waregem |
Inauguracja | 1957 |
Adres | Zuiderlaan 17, 8790 Waregem |
Reklama
Elindus Arena – opis stadionu
Jak doszło do powstania nowego stadionu w Waregem?
Stadion powstał z inicjatywy lokalnych władz, które w 1952 rozpoczęły wykupywanie terenu pod przyszły park sportowy. Prace rozpoczęły się w 1953. Ponieważ obszar, na którym miał powstać stadion był podmokły, zaczęto od wykopania dwóch stawów, a wydobytą w ten sposób ziemię wykorzystano do wzmocnienia i podwyższenia reszty terenu. W 1956 powstała trybuna stadionu oraz kasy wejściowe. Wówczas nowy stadion wybrano także za miejsce, w którym zorganizowana będzie meta mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w 1957.
Co stadion w Waregem ma wspólnego z kolarskimi mistrzostwami świata?
Kolarskie mistrzostwa świata odbyły się w dniach 17-18 sierpnia 1957. W pierwszy dzień rozegrano wyścig amatorów, a w drugim – zawodowców. W obu wyścigach triumfowali Belgowie, odpowiednio Louis Proost i Rik Van Steenbergen. Meta wyścigów znajdowała się na bieżni lekkoatletycznej stadionu, na prostej położonej przeciwlegle do trybuny głównej. Przy mecie wybudowano więc tymczasową drewnianą trybunę honorową.
Dlaczego obok stadionu w Waregem wybudowano most?
Aby kolarze mogli ścigać się do mety bez pokonywania zakrętów na ostatnich metrach, wybudowano specjalny 120-metrowy most na jednym ze stawów, po którym droga prowadziła wprost na stadion. Był on planowany jako tymczasowy, ale po zawodach postanowiono go zostawić. W związku z późniejszą rozbudową trybun obiektu i likwidacją bieżni, nie jest on już w stanie spełniać swojej pierwotnej roli, stanowi natomiast dojście do sektorów gości dla kibiców przyjezdnych. Most stanowi także jedną z nielicznych pamiątek po kolarskich mistrzostwach.
Jak radzą sobie piłkarze „Essevee” na swoim stadionie?
Użytkownikami nowo wybudowanego stadionu zostały kluby Waregem AC (lekkoatletyczny) i SV Waregem (piłkarski). Piłkarze SV Waregem od 1966 aż do połowy lat 90. XX wieku regularnie grali w najwyższej klasie rozgrywkowej, zaliczając też występy w europejskich pucharach. Później klub popadł jednak w problemy i w 2001 roku wszedł w fuzję z Zultse VV, tworząc zespół SV Zulte Waregem, popularnie znany jako „Essevee” (przydomek ten nosił także SV Waregem). W 2005 drużyna z Waregem powróciła do rozgrywek Eerste klasse.
Co stadion w Waregem ma wspólnego z lekką atletyką?
Stadion od początku posiadał bieżnię lekkoatletyczną (od 1983 z tartanową nawierzchnią). Z obiektu korzystał klub lekkoatletyczny Waregem AC, który w 1988 połączył się z Sobeca Zwevegem, tworząc Atletiek Zuid West. 3 października 1962 padł na tym stadionie rekord świata w biegu na 30 km. Ustanowił go Aureel Vandendriessche, wychowanek Waregem AC, uzyskując czas 1:34:41.2.
Wraz z budową nowej trybuny za południową bramką w 2014 położono kres istnieniu bieżni i przekształcono stadion w typowo piłkarski obiekt. Lekkoatleci tymczasowo przenieśli się wtedy do pobliskiego Zwevegem i powrócili do Waregem latem 2015, po otwarciu nowej bieżni lekkoatletycznej na terenie akademii piłkarskiej SV Zulte Waregem.
Jak rozbudowywany był stadion w Waregem?
Stadion w latach 50. XX wieku powstał tylko z jedną trybuną, zlokalizowaną po stronie zachodniej. Na czas mistrzostw świata w kolarstwie w 1957 po przeciwległej stronie stanęła tymczasowa, drewniana trybuna, którą po zawodach rozebrano.
W późniejszych latach stadion był rozbudowywany. Wzdłuż boiska powstały nowe, żelbetowe, zadaszone trybuny. Na łukach wybudowano, także zadaszone, trybuny z miejscami stojącymi. W takiej formie obiekt na początku XX wieku mógł pomieścić 8500 widzów (w tym 6800 miejsc siedzących), choć w przeszłości zdarzały się mecze, w których frekwencja przekraczała 20 000 widzów.
Jak przebiegały ostatnie modernizacje stadionu w Waregem?
W 2011 tuż za północną bramką stanęła tymczasowa trybuna dla najzagorzalszych kibiców. Po drugiej stronie za linią końcową boiska stanęła ściana z banerami reklamowymi. Obie konstrukcje postawiono w taki sposób, by nie zakłócać możliwości korzystania z bieżni.
W okresie od czerwca do listopada 2014 wybudowano zupełnie nową trybunę po stronie południowej (wraz z południowo-wschodnim narożnikiem), co pociągnęło za sobą likwidację bieżni lekkoatletycznej. Był to pierwszy etap planowanej kompleksowej przebudowy areny.
W 2015 rozebrano tymczasową trybunę po stronie północnej. W pierwszej połowie 2016 w jej miejscu wybudowano nową, zadaszoną trybunę z miejscami stojącymi. W latach 2017–2018 w części południowo-zachodniej wybudowano budynek narożny z lożami. Choć planowano dalszą rozbudowę stadionu, kolejne prace póki co się nie rozpoczęły.
Jaki jest stan obecny stadionu w Waregem?
Po przebudowie w latach 2014–2018 obiekt posiada typowo piłkarski układ trybun, a jego pojemność wynosi 12 414 widzów. Po stronie zachodniej znajduje się trybuna główna, mogąca pomieścić 3823 widzów. Trybuna po przeciwnej stronie mieści 2540 osób. Za północną bramką jest trybuna stojąca dla zagorzałych kibiców (2710 miejsc), a po stronie południowej sektor rodzinny (2215 widzów). Południowo-wschodni narożnik zarezerwowany jest dla kibiców drużyn przyjezdnych (maksymalnie 915), a w narożniku południowo-zachodnim znajdują się loże (164 miejsca).
Wszystkie trybuny są zadaszone, a obiekt wyposażony jest m.in. w podgrzewaną murawę i sztuczne oświetlenie. Stadion jest własnością miasta.
Co ma wspólnego tęcza ze stadionem w Waregem?
Obiekt przez długie lata znany był pod nazwą Regenboogstadion. Nawiązuje ona do mistrzostw świata w kolarstwie w 1957, w trakcie których na stadionie znajdowała się meta wyścigów, a konkretnie pochodzi od tęczowej koszulki, jaką tradycyjnie otrzymuje mistrz świata (regenboog to w języku niderlandzkim tęcza). Podobnie nazwano zresztą most na stawie, po którym kolarze zmierzali na stadion (Regenboogbrug), a także park znajdujący się przy arenie (Regenboogpark). W 2021, po podpisaniu umowy sponsorskiej z lokalnym przedsiębiorstwem branży energetycznej, nazwę obiektu zmieniono na Elindus Arena.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2017
-
Belgia: Mieszkania z widokiem na boisko w Waregem
Deweloperzy pokazali apartamentowce, które powstaną tuż za nową południową trybuną Regenboogstadionu. Będzie też hotel, sklepy i parking wielopoziomowy.
-
Belgia: Waregem zaczyna prace nad pawilonem w narożniku
Po zdobyciu Pucharu Belgii przez Zulte-Waregem dwa wyzwania. Pierwsze to dostosowanie stadionu do Ligi Europy, a drugie to budowa 5-piętrowego pawilonu do końca roku.
-
Belgia: Zulte-Waregem zaczyna trzecią fazę budowy
SV Zulte-Waregem przygotowuje się do dalszej rozbudowy stadionu. Tym razem powstanie narożnik, a po nim mieszkania i hotel przy stadionie.
2015
-
Belgia: Budowa w Waregem znów ruszy w styczniu
Przygotowania ruszyły w październiku, dziś plac budowy jest oczyszczony i czeka na właściwe prace budowlane. Wkrótce powstanie tu trybuna za 5 mln €.
-
Belgia: Wkrótce dalsza budowa w Waregem
Przed końcem października ruszą prace nad budową drugiej nowej trybuny. Pomieści 3 tys. widzów na stojąco i o tysiąc mniej siedzących na rozgrywki UEFA.
-
Belgia: Druga faza rozbudowy ruszy w Waregem
Jedna nowa trybuna już jest, teraz czas na kolejną. Już tej jesieni belgijski Zulte-Waregem zaoferuje kibicom nowe sektory, głównie z miejscami stojącymi.
2014
-
Nowa budowa: Regenboogstadion w Waregem
Postawienie nowej trybuny zajęło im dosłownie parę miesięcy. Runda jesienna jeszcze się nie skończyła, a w Waregem stadion już urósł o 3 tys. miejsc. Kolejne zmiany wkrótce.
-
Nowy projekt: Regenboogstadion
Tęczowy stadion w Waregem już jest w trakcie przebudowy i wkrótce zmieni swe oblicze. Nie będzie jednak tęczowy zgodnie z nazwą – wręcz przeciwnie. Zobacz stadion najbliższego rywala Zawiszy Bydgoszcz.
-
Europejskie Puchary: Tu zagrają polskie drużyny w eliminacjach 2014/15
Legia jedzie do Irlandii. Ruch i Lech mają bardziej egzotycznych rywali. Najcięższe zadanie przed Zawiszą, który musi zmierzyć się z jednym z najsilniejszych klubów Belgii.
-
Belgia: Ruszyły prace na Regenboog
Zulte-Waregem zakwalifikowało się do walki o europejskie puchary, dlatego dzień po zakończeniu sezonu ruszyły pierwsze prace modernizacyjne na Regenboogstadion.
-
Belgia: Zielone światło dla przebudowy Zulte-Waregem
Radni przystali na propozycję kompletnej modernizacji stadionu Regenboog w Waregem. Prace w ramach pierwszej fazy ruszą tuż po sezonie i zakończą się za rok – relacjonuje Sport.be.
-
Waregem: Po sezonie ruszy przebudowa stadionu Zulte
Kolejny belgijski klub jest o krok od zmiany stadionu. Tym razem SV Zulte Waregem kompletnie przebuduje swój stadion. Wczoraj klub i miasto potwierdziły, że prace ruszą tuż po zakończeniu sezonu 2013/14.