Euro 2032: Co wiemy do tej pory?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Komitet Wykonawczy UEFA wyznaczył Włochy oraz Turcję na gospodarzy Euro 2032. Już po raz szósty raz ten turniej odbędzie się w kilku krajach jednocześnie. Które stadiony są brane pod uwagę przed zbliżającym się turniejem oraz ile z nich będzie musiało przejść jeszcze renowacje?
Reklama
Włochy zamienią się w plac budowy
Oba państwa zaproponowały 20 stadionów, z których do października 2026 roku wybranych zostanie 10, po 5 z każdego kraju. Włosi na tę okazję planują wybudowanie aż 3 zupełnie nowych obiektów oraz renowację 4 już istniejących. Z kolei Turcy chcą zrewitalizować tylko jeden stadion, a to samo tyczy się budowy „od zera”.
Włochy: Stadio San Siro (Mediolan), Stadio Olimpico (Rzym), Stadio San Nicola (Bari, do renowacji), Stadio Diego Armando Maradona (Neapol, do renowacji), Stadio Artemio Franchi (Florencja, nowy stadion), Juventus Stadium (Turyn), Stadio Luigi Ferraris (Genua, do renowacji), Stadio Marcantonio Bentegodi (Werona, do renowacji), Stadio Renato Dall’Ara (Bolonia, nowy stadion), Stadio Sant’Elia (Cagliari, nowy stadion)
Turcja: Atatürk Olympic Stadium (Stambuł, do renowacji), New Ankara Stadium (Ankara, nowy stadion), Ali Sami Yen Stadium (Stambuł), Sükrü Saraçoglu Stadium (Stambuł), Timsah Arena (Bursa), Şenol Güneş Sport Complex (Trabzon), Konya Metropolitan Stadium (Konya), Gaziantep Kalyon Stadium (Gaziantep), Eskişehir Stadium (Eskişehir), Antalya Stadium (Antalya).
© Instagram: @dronaut.video | Stadio Diego Armando Maradona
Doświadczeni w meczach wysokiej rangi
Obydwa państwa mogą pochwalić się dużym, doświadczeniem w organizowaniu w ostatnim czasie najważniejszych meczów piłkarskich. Dla Włochów będą to czwarte Mistrzostwa Europy. W latach 1968 i 1980 byli oni wyłącznymi gospodarzami, natomiast podczas EURO 2020 na Stadio Olimpico odbyły się trzy mecze grupowe (w tym mecz otwarcia) oraz spotkanie ćwierćfinałowe. We Włoszech były także organizowane finały Ligi Narodów UEFA 2021 oraz Ligi Mistrzów UEFA Kobiet w 2022 roku. roku.
Z kolei w Turcji turniej ten będzie gościł po raz pierwszy w historii. Nie oznacza to jednak, że Turcy nigdy nie poznali, co to znaczy wielka piłka, jako że Stadion Olimpijski Atatürka w Stambule był gospodarzem finału Ligi Mistrzów UEFA w 2023 roku, a w 2019 roku na Beşiktaş Park rozegrano mecz o Superpuchar Europy. W 2009 roku na miejskim stadionie Şükrü Saracoğlu odbył się ostatni w historii finał Pucharu UEFA.
© Robert Saganowski, Stadiony.net | Stadio Olimpico
“Play as one”
W nadchodzących latach Włochy i Turcja będą intensywnie pracować, jak wskazujemy w naszym motto »Play as one«, do 2032 roku, z wielką pasją i zaangażowaniem, aby zapewnić kibicom najlepsze wrażenia z EURO
- czytamy w komunikacie UEFA.
Kierując się mottem „Play as one”, obie federacje skupią się na oddolnych programach rozwoju, których celem jest zapewnienie rozwoju na niższych poziomach piramidy piłkarskiej, środowisko do wykorzystania potencjału oraz możliwości rozwoju najbardziej utalentowanych młodych zawodników. Turniej zostanie użyty do dotarcia do większej liczby dzieci. Ma to nastąpić dzięki zorganizowaniu obozów dla najmłodszych wykorzystujących grę w piłkę do zapewnienia pomocy dzieciom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji.
© Bahadir Kul | Konya Metropolitan Stadium
Reklama