Stadiony Euro 2024 (Niemcy)

Reklama

Nazwa turniejowaProjektW budowieMiastoKrajPojemność turniejowa
Olympiastadion Berlin Berlin 70 000
Munich Football Arena Monachium 67 000
BVB Stadion Dortmund Dortmund 66 000
Stuttgart Arena Stuttgart 54 000
Arena AufSchalke Gelsenkirchen 50 000
Volksparkstadion Hamburg Hamburg 50 000
Cologne Stadium Kolonia 47 000
Düsseldorf Arena Düsseldorf 47 000
Frankfurt Arena Frankfurt 46 000
Leipzig Stadium Lipsk 42 000

Opis

UEFA Euro 2024 – stadiony, miasta-gospodarze i format rozgrywek

Wszystkie Mistrzostwa Europy są wyjątkowym wydarzeniem. Każdy turniej przenosi widzów w inną część Europy, oferując świeże spojrzenie na nowe gwiazdy piłki nożnej. Czego można spodziewać się tym razem? A przede wszystkim – jakie stadiony będą gościć uczestniczące drużyny?

Inauguracja Euro 2020© @pedro___gram – inauguracja Euro 2020

Debiut gospodarza UEFA Euro 2024

Niemcy będą gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024, po tym, jak zostały wybrane do organizacji 17. edycji Mistrzostw Europy UEFA na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA w Nyonie w dniu 27 września 2018 roku. Turcja była jedynym innym krajem, który ubiegał się o organizację UEFA EURO 2024. Niemcy Zachodnie były gospodarzem edycji w 1988 roku, ale będzie to pierwszy raz, kiedy Niemcy zorganizują Mistrzostwa Europy UEFA od czasu zjednoczenia. Mistrzostwa Świata FIFA 2006 również odbyły się w tym kraju.

Ile reprezentacji zagra na UEFA Euro 2024?

Niemcy zakwalifikowały się do finałów jako gospodarze, co oznacza, że kraj ten będzie reprezentowany na 14. z rzędu EURO; Niemcy/Zachodnie Niemcy występowały na każdym EURO od 1972 roku. Niemcy Zachodnie wygrały edycje 1972 i 1980, podczas gdy zjednoczone Niemcy triumfowały na EURO 1996.

Pozostaje więc łącznie 23 miejsc w finałach, które zostaną obsadzone w europejskich kwalifikacjach trwających od marca do listopada 2023 roku oraz w play-offach zaplanowanych na marzec 2024 roku.

Jakie są zasady kwalifikacji do UEFA Euro 2024?

Drużyny zostały podzielone na dziesięć grup po pięć (w tym te zawierające czterech uczestników finałów Ligi Narodów UEFA) lub sześć. Reprezentacje grają u siebie i na wyjeździe, a zwycięzcy i wicemistrzowie grup awansują bezpośrednio do turnieju finałowego UEFA Euro 2024. Pozostałe trzy zespoły zostaną wyłonione w fazie play-off, w której weźmie udział 12 drużyn wybranych na podstawie ich wyników w Lidze Narodów 2022/23.

Jaki jest format UEFA Euro 2024?

Format będzie taki sam jak w przypadku UEFA EURO 2020. Dwie najlepsze drużyny z każdej z sześciu grup turnieju finałowego przejdą do 1/8 finału wraz z czterema najlepszymi drużynami z trzecich miejsc.

Gdzie znajdują się stadiony UEFA Euro 2024?

MiastoStadion
Berlin Olympiastadion Berlin
Monachium Munich Football Arena
Dortmund BVB Stadion Dortmund
Stuttgart Stuttgart Arena
Gelsenkirchen Arena AufSchalke
Hamburg Volksparkstadion Hamburg
Kolonia Cologne Stadium
Düsseldorf Düsseldorf Arena
Frankfurt Frankfurt Arena
Lipsk Leipzig Stadium

Jak wyglądają stadiony UEFA Euro 2024?

Fani piłki nożnej na całym świecie są ciekawi, które stadiony będą gospodarzami UEFA Euro 2024 i co mają do zaoferowania. Jeśli jesteś jednym z nich, mamy dla Ciebie świetną wiadomość!

Zagłębiliśmy się w ten temat szczegółowo w filmie, który można obejrzeć poniżej lub bezpośrednio na naszym kanale YouTube. Gotowy na wirtualną wycieczkę po stadionach UEFA Euro 2024? Będziesz mógł rzucić okiem na najnowocześniejszą technologię, unikalny design niektórych obiektów i ogólną atmosferę, jaka roztacza się wokół aren Mistrzostw Europy!

Jaki jest terminarz UEFA Euro 2024?

Turniej finałowy UEFA Euro 2024 odbędzie się w dniach od 14 czerwca do 14 lipca 2024 roku. Losowanie grup odbędzie się w Hamburgu w sobotę 2 grudnia. Jako gospodarz, Niemcy są rozstawieni w grupie A i zajmą pozycję A1; w związku z tym zagrają w meczu otwarcia na stadionie piłkarskim w Monachium w piątek 14 czerwca. Finał odbędzie się 14 lipca na Olympiastadion Berlin.

Które miasta są gospodarzami UEFA Euro 2024?

Berlin

Berlin, stolica Niemiec od czasu zjednoczenia w 1990 roku, jest jednym z najbardziej ekscytujących i różnorodnych miejsc do odwiedzenia w kraju. Do najważniejszych atrakcji turystycznych tego przepełnionego historią i kulturą miasta należą Brama Brandenburska i 368-metrowa wieża telewizyjna, oferująca wspaniałe widoki z tarasu widokowego. Mecze w Berlinie zostaną rozegrane na Olympiastadion Berlin.

Monachium

Liczące około 1,6 miliona mieszkańców Monachium jest trzecim co do wielkości miastem w Niemczech i miejscem pełnym historii, galerii sztuki, parków i ogródków piwnych. Mecze w Monachium będą rozgrywane na Munich Football Arena.

Munich Football Arena© Patrick Mueller – stadion w Monachium

Dortmund

Uważany za kulturalne serce Zagłębia Ruhry, Dortmund był znany głównie z węgla, stali i piwa 50 lat temu, ale przekształcił się w główne centrum technologiczne, z tętniącą życiem sceną kulturalną i bogatym dziedzictwem sportowym prezentowanym w Niemieckim Muzeum Piłki Nożnej. Mecze w Dortmundzie zostaną rozegrane na BVB Stadion Dortmund.

Stuttgart

Stuttgart jest głównym miastem przemysłowym i siedzibą dwóch najbardziej znanych producentów samochodów na świecie, Mercedesa i Porsche, ale odwiedzający mogą również cieszyć się bogatą sceną winiarską i kulinarną, z Flädlesuppe (zupa naleśnikowa) na czele wśród lokalnych specjałów. Mecze w Stuttgarcie będą rozgrywane na Stuttgart Arena.

Gelsenkirchen

Gelsenkirchen jest znane z historii wydobycia węgla i produkcji stali, ale obecnie odwiedzający znajdą tu tereny zielone, teatry i rejsy statkiem, a także dziedzictwo przemysłowe Zagłębia Ruhry. Mecze w Gelsenkirchen będą rozgrywane na Arena AufSchalke.

Hamburg

Hamburg, trzecie co do wielkości miasto w Europie, które mimo to nie jest stolicą kraju, ma światowej sławy port, bogatą historię kultury, imponującą architekturę i życie nocne, co sprawia, że dla wielu turystów jest to miasto z "listy życzeń". Mecze w Hamburgu będą rozgrywane na Volksparkstadion Hamburg.

Kolonia

Kolonia, miasto o bogatej historii, leży nad Renem i jest domem dla ponad miliona mieszkańców, a także najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Niemczech: kościołem katedralnym Świętego Piotra, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mecze w Kolonii zostaną rozegrane na Cologne Stadium.

Munich Football Arena© Daniel Bellinghausen – droga na stadion w Kolonii

Düsseldorf

Stolica Nadrenii Północnej-Westfalii, Düsseldorf, ma 650 000 mieszkańców i ponad 250 piwiarni i restauracji na Starym Mieście, które zostało nazwane "najdłuższym barem na świecie". Mecze w Düsseldorfie zostaną rozegrane na Düsseldorf Arena.

Frankfurt

Frankfurt, globalne centrum handlu i finansów położone nad brzegiem rzeki Men, jest piątym co do wielkości miastem w Niemczech, a jego charakterystyczna panorama przyniosła mu przydomek "Mainhattan". Mecze we Frankfurcie będą rozgrywane na Frankfurt Arena.

Lipsk

Lipsk, niegdyś ojczyzna Johanna Sebastiana Bacha, jest przesiąknięty kulturą i historią, nie tylko pokojowymi demonstracjami w 1989 roku, które odzwierciedliły nastroje, jakie panowały, gdy Niemcy zmierzały do zjednoczenia. Mecze w Lipsku będą rozgrywane na Leipzig Stadium.

Przygotujcie się na piłkarską ucztę!

UEFA Euro 2024 zapowiada się jako turniej pełen emocji, obejmujący mecze w niektórych z najbardziej kultowych niemieckich miast. Dzięki światowej klasy obiektom i bogatej historii piłki nożnej Niemcy wydają się być idealnym gospodarzem tego niezapomnianego wydarzenia.

Reklama

Powiązane aktualności

2023

2022

2021

2020

2019

2018