Stadiony Copa América 2024 (Stany Zjednoczone)

Reklama

Nazwa turniejowaProjektW budowieMiastoKrajPojemność turniejowa
MetLife Stadium East Rutherford 82 500
AT&T Stadium Arlington 80 000
GEHA Field at Arrowhead Stadium Kansas City 76 416
Bank of America Stadium Charlotte 74 867
Mercedes-Benz Stadium Atlanta 73 019
NRG Stadium Houston 72 220
SoFi Stadium Inglewood 70 000
Levi's Stadium Santa Clara 68 500
Hard Rock Stadium Miami 65 326
Allegiant Stadium Las Vegas 65 000
State Farm Stadium Glendale 63 400
Exploria Stadium Orlando 25 500
Q2 Stadium Austin 20 738
Children’s Mercy Park Kansas City 18 467

Opis

2026 World Cup

Jak wybrano gospodarza Copa America 2024?

Oczekiwano, że gospodarzem Copa América 2024 będzie Ekwador ze względu na kolejność rotacji gospodarzy CONMEBOL. Jednak prezydent CONMEBOL Alejandro Domínguez powiedział wówczas, że Ekwador został nominowany, ale nie został jeszcze wybrany do organizacji edycji. W listopadzie 2022 roku kraj ten odmówił organizacji turnieju. Zainteresowanie organizacją turnieju wyraziły Peru i Stany Zjednoczone.

W dniu 27 stycznia 2023 roku ogłoszono, że w ramach nowego strategicznego partnerstwa CONCACAF i CONMEBOL, Stany Zjednoczone będą gospodarzem turnieju z sześcioma gościnnymi drużynami CONCACAF kwalifikującymi się poprzez Ligę Narodów CONCACAF 2023-24. Turniej stanowi również preludium do Mistrzostw Świata FIFA 2026, których Stany Zjednoczone są wspólnym gospodarzem wraz z Kanadą i Meksykiem.

Które stadiony zorganizują mecz otwarcia i finał Copa America 2024?

Mecz otwarcia odbędzie się na Mercedes-Benz Stadium w Atlancie, a finał na Hard Rock Stadium w Miami Gardens. Oba obiekty zostały ogłoszone 20 listopada 2023 roku. Wszystkie pozostałe stadiony zostały ogłoszone 4 grudnia 2023 roku, dwa tygodnie po potwierdzeniu miejsc otwarcia i finału.

W których miastach znajdują się stadiony Copa America 2024?

Copa América 2024 odbędzie się w 13 miastach w Stanach Zjednoczonych. Miasta te to Arlington (obszar Dallas), Atlanta, Austin, Charlotte, East Rutherford (obszar Nowego Jorku), Glendale (obszar Phoenix), Houston, Inglewood (obszar Los Angeles), Kansas City zarówno w stanie Kansas, jak i stanie Missouri, Miami Gardens (obszar Miami), Orlando, Paradise (obszar Las Vegas) i Santa Clara (obszar San Francisco).

Jak wyglądało losowanie grup Copa America 2024?

Losowanie fazy grupowej odbyło się 7 grudnia 2023 roku w Miami. Szesnaście drużyn zostało podzielonych na cztery grupy po cztery, wybierając po jednej drużynie z każdej z czterech pul rankingowych. Na potrzeby losowania, cztery drużyny z puli 1 zostały wstępnie rozstawione w swoich grupach, co ustalono w następujący sposób:

  • Panujący mistrzowie Copa América, Argentyna, zostali rozstawieni w grupie A.

  • Panujący mistrzowie Złotego Pucharu CONCACAF, Meksyk, zostali rozstawieni w grupie B.

  • Najwyżej sklasyfikowana drużyna CONCACAF w październikowym rankingu FIFA 2023, Stany Zjednoczone, została rozstawiona w grupie C.

  • Brazylia, kolejna najwyżej sklasyfikowana drużyna CONMEBOL w październikowym rankingu FIFA 2023, została rozstawiona w grupie D.

  • Pozostałe 12 drużyn zostało rozstawionych w pulach 2-4 zgodnie z ich rankingami światowymi z października 2023 roku, przy czym miejsca dla 2 uczestników CONCACAF, które nie zostały jeszcze określone w momencie losowania, zostały automatycznie umieszczone w puli 4.

W przypadku losowania zasady rozgrywek określają, że w żadnej grupie nie mogą znajdować się więcej niż trzy drużyny CONMEBOL lub więcej niż dwie drużyny CONCACAF. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony podczas losowania, drużyna zostanie przeniesiona do następnej dostępnej grupy w kolejności alfabetycznej.

Kto jest faworytem do wygrania Copa America 2024?

Argentyna i Brazylia wyłaniają się jako faworyci do wygrania turnieju. Argentyna, która niedawno wygrała mistrzostwa świata, prowadzi w notowaniach. Brazylia, która jest zawsze bardzo zmotywowana w tego typu turniejach, jest również wysoko w przewidywaniach ekspertów. Obie drużyny mają bogatą historię, jeśli chodzi o Copa America, a ich obecna forma i wcześniejsze występy stawiają je w roli głównych pretendentów do tytułu. Inne reprezentacje, takie jak Urugwaj, również znajdują się w tym zestawieniu, po części dzięki reputacji swojego trenera, Marcelo Bielsy. Mimo że Amerykanie również wierzą w sukces swojej drużyny, która zaprezentuje się przed własną publicznością, bukmacherzy nie dają im dużo szans.

Ile reprezentacji zagra na Copa America 2024?

Copa América 2024 w Stanach Zjednoczonych obejmie 32 mecze rozgrywane w 13 miastach. W rozgrywkach weźmie udział 16 reprezentacji: 10 z Ameryki Południowej i sześć zakwalifikowanych z krajów należących do strefy Concacaf. Faza grupowa turnieju potrwa od 20 czerwca do 2 lipca, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finał 14 lipca. Przechodząc do sedna sprawy, piłkarze zagrają podczas Copa America na 14 stadionach, a teraz przedstawimy je wszystkie, kierując się z zachodu na wschód.

Levi's Stadium

Stadion został oficjalnie otwarty 17 lipca 2014 roku. Zaprojektowany przez firmę architektoniczną HNTB, Levi's Stadium charakteryzuje się wielofunkcyjną konstrukcją z myślą o fanach i ekologicznych rozwiązaniach technologicznych. Jego pojemność wynosi 68 500 miejsc siedzących, z możliwością powiększenia do około 75 000 w przypadku ważnych wydarzeń, takich jak Super Bowl czy Mistrzostwa Świata FIFA. Stadion, zlokalizowany w Kalifornii, jest domowym obiektem drużyny NFL San Francisco 49ers od 2014 roku.

SoFi Stadium

Obiekt zajmuje dawne miejsce toru wyścigowego Hollywood Park i znajduje się w pobliżu międzynarodowego lotniska w Los Angeles. Otwarty we wrześniu 2020 roku, SoFi Stadium służy jako wspólna siedziba drużyn NFL Los Angeles Rams i Los Angeles Chargers. To czyni go jednym z niewielu stadionów, który jest jednocześnie domem dla dwóch drużyn NFL. Stadion ma gościć mecze Mistrzostw Świata FIFA 2026 i Letnich Igrzysk Olimpijskich 2028.

Allegiant Stadium

Budowa Allegiant Stadium rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku i trwała nieco ponad 2,5 roku, co jest doskonałym wynikiem jak na inwestycję tej skali. Zakończyła się również zgodnie z harmonogramem. Stadion ma futurystyczny, opływowy kształt, podobny do luksusowego gadżetu lub sportowego samochodu. Łącznie z zapleczem stadion ma 10 kondygnacji. Zewnętrzna kolorystyka obiektu jest zdominowana przez metaliczną czerń i srebro.

State Farm Stadium

Stadion ten jest jedynym w USA i jednym z niewielu na świecie, który oferuje nie tylko rozsuwany dach, ale także wysuwane boisko. Dzięki platformie, która rozciąga się pod południowymi trybunami, murawa może codziennie odpoczywać w idealnych warunkach. Tylko w pierwszej połowie roku na początku istnienia State Farm Stadium odbyło się tam aż 91 wydarzeń, w tym mecze futbolu amerykańskiego, piłki nożnej czy koncerty.

Q2 Stadium

Projektując stadion, architekci ze studia Gensler kierowali się otwartością i swobodną atmosferą Austin, tworząc w jego obrębie przestrzenie o zróżnicowanym charakterze. Kibice mają do dyspozycji zarówno zamknięte obiekty z jednej strony, jak i otwarte tarasy z drugiej. Q2 Stadium jest zresztą bardzo przewiewny, jako że głównym celem było zapewnienie jak najlepszej wentylacji. Wynika to z faktu, że liga MLS obawiała się rozgrywania meczów w letnich upałach Teksasu.

AT&T Stadium

Stadion posiada rozsuwany dach i może gościć koncerty, mecze koszykówki, rodeo, motocross i wiele innych. Zastąpił on Texas Stadium, który był domem Cowboys w latach 1971-2008. Nazywany "Jerry World" i "Gwiazdą Śmierci", jest największym stadionem NFL pod względem pojemności miejsc siedzących, mieszczącym 80 000 osób, z możliwością rozbudowy do około 100 000 miejsc. Rekordowa frekwencja na AT&T Stadium podczas meczu sezonu zasadniczego NFL wyniosła 105 121 fanów w 2009 roku.

NRG Stadium

Ukończony w 2002 roku kosztem 352 mln $, NRG Stadium jest pierwszym obiektem NFL ze składanym dachem, symbolizującym połączenie innowacyjności i funkcjonalności w architekturze sportowej. Ma pojemność 72 220 miejsc siedzących, ale można go rozbudować, aby pomieścić większe wydarzenia. Stadion został również wybrany jako miejsce rozgrywek College Football Playoff National Championship w 2024 roku i będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA w 2026 roku.

Children's Mercy Park

Na tym przytulnym obiekcie swoje mecze rozgrywała kobieca reprezentacja USA i drużyna olimpijska. Children's Mercy Park był również pierwszym na świecie przykładem charytatywnej umowy sponsorskiej. Nazwa została przekazana na sześć lat fundacji Livestrong walczącej z rakiem. Gospodarze zobowiązali się do przekazania kwoty nie mniejszej niż 7,5 mln $, w zależności od zysków osiąganych przez arenę.

GEHA Field at Arrowhead Stadium

Budowa Arrowhead Stadium rozpoczęła się w 1968 roku, po zatwierdzeniu przez wyborców w 1967 roku emisji obligacji o wartości 102 mln $ na nowy kompleks sportowy, który początkowo miał obejmować zarówno stadion baseballowy, jak i piłkarski ze wspólnym ruchomym dachem. Warto zauważyć, że jest to największy obiekt sportowy pod względem pojemności w Missouri. Stadion przeszedł znaczącą renowację o wartości 375 mln $ w 2010 roku, co pozwoliło mu również stać się przyszłym gospodarzem meczów Mistrzostw Świata FIFA w 2026 roku.

Mercedes-Benz Stadium

Od momentu otwarcia stadion był gospodarzem ważnych wydarzeń, w tym Pucharu MLS 2018 i Super Bowl LIII w 2019 roku. Stadion ma być również gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA 2026. Architektonicznie stadion słynie z rozsuwanego dachu, który składa się z ośmiu półprzezroczystych trójkątnych paneli, które działają na równoległych szynach i po otwarciu przypominają skrzydła ptaka. Zainspirowany rzymskim Panteonem, projekt wykorzystuje przezroczysty, lekki materiał polimerowy na dachu, umożliwiając kontrolę światła i oferując widoki na panoramę Atlanty. Pierwszy mecz Copa America 2024 odbędzie się właśnie tutaj, na Mercedes-Benz Stadium.

Exploria Stadium

Nowy stadion pojawił się na horyzoncie wraz z planem założenia w mieście klubu MLS. Co ciekawe, budowa Exploria Stadium rozpoczęła się z myślą o pojemności 19 000 widzów, ale debiutancki sezon Orlando City rozgrywany w pobliskim Citrus Bowl był tak atrakcyjny, że w trakcie budowy podjęto decyzję o budowie drugiego poziomu trybuny południowej na około 25 500 miejsc. Spowodowało to wzrost kosztów inwestycji ze 110 do 155 mln $.

Hard Rock Stadium

Budowa obiektu była inicjatywą założyciela Miami Dolphins, Joe Robbiego. Po latach gry na Orange Bowl w centrum miasta, klub przeniósł się na północ. Tutaj, w otoczeniu ogromnych parkingów, w 1987 roku wzniesiono stadion z dwoma poziomami siedzeń dla 75 000 widzów. Jego znakiem rozpoznawczym było wówczas osiem spiralnych ramp w narożnikach, prowadzących widzów na górne trybuny. Finał Copa America 2024 odbędzie się właśnie tutaj, na Hard Rock Stadium w Miami.

Bank of America Stadium

Podczas jego budowy fani mogli nabywać prywatne licencje na miejsca siedzące, a ogromne zainteresowanie było jednym z czynników, które doprowadziły do włączenia Carolina Panthers do ligi NFL. Zmodernizowany w latach 2014-2016, Bank of America Stadium posiada obecnie 153 luksusowe loże. Wymieniono również ekrany i sześć małych kopuł nad każdą z głównych bram obiektu.

MetLife Stadium

Otwarty w 2010 roku jako zamiennik stadionu Giants, stał się najdroższym stadionem zbudowanym w Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie, a jego koszt wyniósł około 1,6 mld $. Służy jako dom zarówno dla New York Giants, jak i New York Jets z National Football League (NFL), co czyni go jednym z dwóch stadionów NFL współdzielonych przez dwie drużyny. MetLife Stadium był obiektem Super Bowl XLVIII i oczekuje się, że będzie gospodarzem wielu meczów podczas Mistrzostw Świata FIFA 2026.

Jak wygląda terminarz Copa América 2024?

Grupa A

StadionMeczFrekwencjaData
 Mercedes-Benz Stadium   Argentyna – CONCACAF 5   20.06.2024
 AT&T Stadium   Peru – Chile     21.06.2024
 Children’s Mercy Park   Peru – CONCACAF 5   25.06.2024
 MetLife Stadium   Chile – Argentyna     25.06.2024
 Hard Rock Stadium   Argentyna – Peru     29.06.2024
 Exploria Stadium  CONCACAF 5 – Chile     29.06.2024

Grupa B

StadionMeczFrekwencjaData
 Levi's Stadium   Ekwador – Wenezuela     22.06.2024
 NRG Stadium   Meksyk – Jamajka     22.06.2024
 Allegiant Stadium   Ekwador – Jamajka     26.06.2024
 SoFi Stadium   Wenezuela – Meksyk     26.06.2024
 State Farm Stadium   Meksyk – Ekwador     30.06.2024
 Q2 Stadium   Jamajka – Wenezuela     30.06.2024

Grupa C

StadionMeczFrekwencjaData
 AT&T Stadium   Stany Zjednoczone – Boliwia     23.06.2024
 Hard Rock Stadium   Urugwaj – Panama     23.06.2024
 Mercedes-Benz Stadium   Panama – Stany Zjednoczone     27.06.2024
 MetLife Stadium   Urugwaj – Boliwia     27.06.2024
 GEHA Field at Arrowhead Stadium   Stany Zjednoczone – Urugwaj     01.07.2024
 Exploria Stadium   Boliwia – Panama     01.07.2024

Grupa D

StadionMeczFrekwencjaData
 NRG Stadium   Kolumbia – Paragwaj     24.06.2024
 SoFi Stadium   Brazylia – CONCACAF 6   24.06.2024
 State Farm Stadium   Kolumbia – CONCACAF 6   28.06.2024
 Allegiant Stadium   Paragwaj – Brazylia     28.06.2024
 Levi's Stadium   Brazylia – Kolumbia     02.07.2024
 Q2 Stadium  CONCACAF 6 – Paragwaj     02.07.2024

Ćwierćfinały

StadionMeczFrekwencjaData
 NRG Stadium 1A – 2B   04.07.2024
 AT&T Stadium 1B – 2A   05.07.2024
 State Farm Stadium 1D – 2C   06.07.2024
 Allegiant Stadium 1C – 2D   06.07.2024

Półfinały

StadionMeczFrekwencjaData
 MetLife Stadium 1A/2B – 1B/2A   09.07.2024
 Bank of America Stadium 1C/2D – 1D/2C   10.07.2024

Mecz o 3. miejsce

StadionMeczFrekwencjaData
 Bank of America Stadium   13.07.2024

Finał

StadionMeczFrekwencjaData
 Hard Rock Stadium   14.07.2024

Reklama