Stadionul Viitorul Scornicești

Pojemność13 500
Kraj Rumunia
MiastoScornicești
KlubyFC Olt Scornicești
Inauguracja 1975
Adres Strada Stadionului, Scornicești 235600, Rumunia

Reklama

Stadionul Viitorul – opis stadionu

Dziś w jego zachodniej trybunie są mieszkania, a pozostałe sektory popadają w ruinę. Nic dziwnego, bo powstały w latach 70. stadion jest po prostu zbyt ogromny (wyjściowo miał 30 tys. miejsc), by ktokolwiek zrobił z niego użytek.

Idea powstania obiektu wyszła od dyktatora Nicolae Ceaușescu, który urodził się właśnie w tej wsi. Tak, wsi, ponieważ Scornicești to zbitek budynków wzdłuż jednej głównej ulicy. By uzyskać status miasta (Ceaușescu chciał tu stworzyć modelowe miasto socjalistyczne), trzeba było wciągnąć pod zarząd ościenne wsie i sztucznie zwiększyć powierzchnię administracyjną do aż 170km2!

I mimo tych zabiegów liczba mieszkańców nigdy nie przekroczyła 15 tysięcy. Nic dziwnego, że dziś nominalna pojemność stadionu jest ustalona na 13,5 tys. widzów, i tak więcej niż wynosi populacja gminy.

Na „Stadionie Przyszłości” (dosłowne tłumaczenie nazwy) gra klub FC Olt, który powstał z inicjatywy Ceaușescu i przy jego wyraźnym wsparciu awansował do najwyższej ligi w kraju. Spadł z niej dopiero w 1990, gdy reżim już upadł, a Ceaușescu nie żył.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015