Stadionul Municipal Sibiu

Pojemność13 013
Kraj Rumunia
MiastoSybin
KlubyFC Hermannstadt
Inauguracja 06.12.2022
Czas budowy 2020–2022
Koszt 219,5 mln RON (47 mln $)
Wykonawca CON-A
Adres Aleea Mihai Eminescu, Sibiu

Reklama

Stadionul Municipal Sibiu – opis stadionu

Jak rozpoczęła się budowa nowego Stadionul Municipal w Sybinie?

Stary Stadionul Municipal w Sybinie istniał od 1927. Na przestrzeni lat był wielokrotnie modernizowany, a największe prace przeprowadzono na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, kiedy najpierw wokół bieżni powstały ziemne nasypy, a następnie wybudowano nową, żelbetową trybunę główną.

W grudniu 2017 miasto podpisało kontrakt na modernizację istniejącej od 1982 trybuny głównej. Wykonawcą została firma Construcții SA, a wartość kontraktu wynosiła 6,93 mln lejów rumuńskich. Przy pracach modernizacyjnych wystąpiły różne problemy, a termin ukończenia dwukrotnie przesuwano. Ostatecznie w kwietniu 2019 rozwiązano kontrakt, ale zdecydowana większość prac była już wówczas wykonana.

Oprócz modernizacji trybuny głównej prace objęły również rozbiórkę większości wałów ziemnych wokół bieżni (za wyjątkiem południowo-zachodniego łuku), wymianę murawy boiska i wykonanie nowej bieżni lekkoatletycznej. Prace te w założeniu miały stanowić pierwszy etap szeroko zakrojonej modernizacji całego obiektu.

Kiedy rozpoczęła się kompletna przebudowa Stadionul Municipal w Sybinie?

W sierpniu 2020 miasto podpisało kontrakt z firmą CON-A na gruntowną rozbudowę stadionu. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę niedaleko Sybina, ale zyskało już ogólnokrajową renomę, budując wcześniej m.in. nowe stadiony w Klużu-Napoce, Krajowej i Târgu Jiu. Początkowa wartość kontraktu wynosiła 136,5 mln lejów, na koniec kwota ta wzrosła do niespełna 219,5 mln lejów. Rozbudowa finansowana była z miejskiego budżetu. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2020.

Jakie były założenia przebudowy Stadionul Municipal w Sybinie?

W ramach projektu wokół bieżni powstać miały zupełnie nowe trybuny. Zachowana miała zostać jedynie niedawno wyremontowana trybuna główna; miała ona jednak przejść dalszą modernizację, m.in. wzbogacić się o nowe zadaszenie i elewację, spójne z koncepcją nowych trybun. Rolę trybuny głównej miała natomiast przejąć trybuna po przeciwległej stronie, gdzie zaplanowano nowe szatnie, miejsca VIP i szerokie zaplecze.

Na czas trwania rozbudowy obiekt został wyłączony z użytkowania, a rozgrywający na nim swoje spotkania klub FC Hermannstadt tymczasowo przeniósł się na stadion Gaz Metan w Mediaș.

Po wykonaniu ekspertyz okazało się, że niedawno wyremontowana trybuna nie spełnia zaostrzonych pod koniec 2019 norm bezpieczeństwa w kwestii odporności na wstrząsy sejsmiczne. Podjęto więc decyzję o jej częściowej rozbiórce, pozostawiając jedynie część żelbetowego szkieletu. Dopiero po wzmocnieniu konstrukcji przystąpiono do odbudowy. W praktyce oznaczało to, że w ramach prac, w miejscu starego stadionu powstał niemal od podstaw zupełnie nowy obiekt.

Kiedy otwarto nowy Stadionul Municipal w Sybinie?

Skromna uroczystość otwarcia stadionu, z udziałem m.in. burmistrz Sybinu Astrid Fodor i prezesa rumuńskiej federacji piłkarskiej Răzvana Burleanu, miała miejsce 6 grudnia 2022. Dzień później obiekt udostępniono mieszkańcom do zwiedzania. 10 grudnia 2022 na stadionie rozegrano pierwsze spotkanie ligowe, w którym gospodarze pokonali lidera tabeli, Farul Konstanca 4:0.

Jakie wydarzenia odbywają się na Stadionul Municipal w Sybinie?

Gospodarzem stadionu jest zespół FC Hermannstadt. Klub powstał w 2015, wypełniając lukę po rozwiązanym w 2012 Voința Sibiu. Drużyna przybrała nazwę miasta w języku niemieckim, co budzi pewne kontrowersje. Klub szybko zdobywał kolejne awanse i już w 2018 zadebiutował w Liga I. Poza piłką nożną obiekt przystosowany jest do organizacji innych imprez sportowych i pozasportowych, np. koncertów.

Czym charakteryzuje się Stadionul Municipal w Sybinie?

Stadion posiada piłkarsko-lekkoatletyczny układ, chociaż 400-metrowa bieżnia na stadionie ma zaledwie cztery tory, co praktycznie wyklucza możliwość przeprowadzania jakichkolwiek poważniejszych zawodów lekkoatletycznych. Wokół bieżni znajdują się trybuny, mogące łącznie pomieścić 13 013 widzów. Pierwsze rzędy większości trybun znajdują się wysoko ponad murawą (jedynie pierwszy rząd na trybunie północno-zachodniej położony jest nieco niżej, choć również wyraźnie ponad poziomem płyty boiska).

Trybuna główna mieści się po stronie południowo-wschodniej. Znajdują się na niej 302 miejsca VIP, a ponadto została ona wyposażona w szerokie zaplecze. Trybuna po przeciwległej stronie (dawna trybuna główna) jest odseparowana od pozostałych. Pod nią umieszczona jest sala gimnastyczna. Ponadto pod trybuną na południowym łuku znajduje się sala bokserska. Na stadionie znalazły się miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i ich towarzyszy. Obiekt wyposażono także w system monitoringu.

Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka z oparciami, które tworzą mozaikę złożoną z kolorów: czarnego, czerwonego i szarego (na trybunach wzdłuż boiska) lub białego (na łukach). Stadion wyposażono w dwa telebimy. Boisko ma nawierzchnię hybrydową i posiada system podgrzewania, nawadniania oraz drenaż.

Miejsca dla widzów w zdecydowanej większości są zadaszone. Dachy poszczególnych trybun nie łączą się ze sobą w okolicach narożników, przez co każda z trybun ma swój indywidualny fragment dachu. Pod dachem umieszczono reflektory oświetleniowe LED oraz projektory laserowe. Z zewnątrz trybuny osłania szara metaliczna elewacja, urozmaicona licznymi trójkątnymi odkształceniami.

Stadion został wyposażony w szereg rozwiązań proekologicznych i proekonomicznych, optymalizujących zużycie mediów oraz korzystanie z ogrzewania. Przy doborze wyposażenia szczególną uwagę zwracano na ograniczoną konsumpcję energii. Oświetlenie oraz klimatyzacja kontrolowane są przez inteligentny system sterujący.

Obiekt położony jest na południe od centrum miasta, przy parku Sub Arini. Tuż obok stadionu mieści się hala sportowa oraz boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023