Toto Jacob Turner Stadium

Pojemność16 126
1056 (Miejsca biznesowe)
1600 (Sektor gości)
4651 (Trybuna zachodnia)
3210 (Trybuna północna)
5055 (Trybuna wschodnia)
3210 (Trybuna południowa)
Kraj Izrael
MiastoBe’er Shewa
KlubyHapoel Be'er Sheva FC
Inauguracja 21.09.2015 (Hapoel Beer Sheva - Maccabi Haifa, 0-0)
Czas budowy 08.2011 - 09.2015
Projekt GAB Architects
Koszt 250 mln ILS
Adres Etsel St. 6, Be'er Sheva, Izrael

Reklama

Turner Stadium – opis stadionu

To dopiero drugi stadion w Izraelu z czterema trybunami i pełnym zadaszeniem widowni po Sammy Ofer Stadium w Hajfie. A mógł być pierwszy, ponieważ pierwsze prace na północy Beer Szewy ruszyły niewiele później niż właśnie w Hajfie (2010).

Prace jednak szły wolno przez pierwsze lata i dopiero w 2012 zaczęły wyraźnie nabierać tempa. Ostatecznie udało się je zakończyć latem 2015, a koszt stadionu zbliżył się do 250 mln szekli (240 mln zł).

Plac pod nowy stadion wyznaczono na północy Beer Szewy, z dala od starego stadionu miejskiego. Już wcześniej były tu jednak boiska piłkarskie, dlatego ciągłość użytku sportowego jest zachowana.

Projekt zrealizowała najbardziej doświadczona w arenach sportowych izraelska pracownia architektoniczna, Goldschmidt | Arditty | Ben Nayim (GAB Architects). Widać więc pewne podobieństwa do stadionów w Jerozolimie, Petah-Tikwie czy Netanii (np. wyeksponowane betonowe mury z wąskimi przestworami), ale ten budynek jest bardzo oryginalny.

Po pierwsze ma formę zwartej, zamkniętej bryły pomimo braku trybun w narożnikach. To efekt inspiracji holenderskim Gelredome w Arnhem, gdzie zastosowano podobny, rzadki układ. Jego zaletą jest możliwość efektywnego przykrycia trybun, dlatego narożne żelbetowe ściany stanowią naturalne oparcie dla kratownic dachu. Jednocześnie na tych ścianach oparto też ramy stalowe dla elewacji zewnętrznej.

Prostopadłościenny i wykończony w szarościach obiekt jest przełamywany przez czerwień. Na zewnątrz to czerwona fala wijąca się po fasadach, a w środku to ponad 16 tys. krzesełek w tym samym kolorze (barwa Hapoelu).

Podział widowni jest tradycyjny. Na zachodzie najlepsze i najdroższe miejsca, w tym 6 lóż VIP, loża honorowa, restauracja i miejsca dla prasy. Na południu miejsce dla fanatyków z Ultrasouth, a na północy dla kibiców gości. Wyjściowo przyjezdni otrzymają całą trybunę dla siebie, choć tylko 1600 biletów (resztę zajmą bufory). W najważniejszych meczach kibice miejscowych otrzymają połowę miejsc na północnej trybunie.

Nazwa stadionu to gest w kierunku Jacoba Turnera, burmistrza miasta z lat 1998-2008. W ramach partnerstwa z krajowym totalizatorem (finansującym prace) również człon Toto pojawia się w pełnej nazwie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016

2015