Hidegkuti Nándor Stadion

Pojemność5 322
342 (+41 lóż) (Miejsca biznesowe)
Kraj Węgry
MiastoBudapeszt
KlubyMTK Budapest FC
Inauguracja 13.10.2016 (MTK Budapest - Sporting CP, 2-2)
Czas budowy 01.2015 - 09.2016
Koszt 7,26 mld HUF
Projekt BORD Építész Stúdió
Wykonawca ZÁÉV Építőipari, West Hungária Bau
Adres Salgótarjáni út 12-14., Budapest, 1087 Węgry

Reklama

Hidegkuti Nándor Stadion – opis stadionu

Prace nad nowym stadionem dla MTK Budapeszt ruszyły dzięki narodowemu programowi modernizacji stadionów w 2015 roku. Poprzednik został zrównany z ziemią w pierwszym półroczu 2015, ale budowa następcy wystartowała w praktyce dopiero w styczniu 2016. Dlaczego to istotne? Ponieważ oznacza tyle, że cały stadion budowano zaledwie 9 miesięcy, do końca września!

O ile znaczna część konstrukcji była prefabrykowana i wystarczyło przywieźć ją na miejsce, a potem zainstalować, o tyle są też niemałe elementy lite, wylewane na miejscu. Przede wszystkim mowa o ogromnych żelbetowych ścianach za bramkami, które stały się największą kontrowersją nowego stadionu. Z jednej strony pozwoliły na stworzenie zamkniętej bryły pomimo bardzo skromnej pojemności, ale z drugiej – są bardzo dyskusyjne estetycznie, nawet jeśli ciekawie uformowane.

Ściany, podobnie jak cały układ areny, to wypadkowa planu przyjętego na początku 2014 roku. Zdecydowano wtedy, że stadion trzeba odwrócić względem tego starego o ok. 90 stopni, by boisko miało optymalny układ, zgodny z zaleceniami FIFA i UEFA. Taki układ pozwolił na kumulację widowni wzdłuż boiska, ale za bramkami zostawił miejsce jedynie dla ścian, biegnących ciasno wzdłuż ulic.

Obrócenie stadionu zaowocowało bardzo dużą ilością miejsca na prywatne loże, a to ich stworzenie było znacznie ważniejsze dla MTK Budapeszt niż wysoka pojemność. Ostatecznie przecież liczba krzesełek jest prawie identyczna jak przed przebudową, ale aż 41 skyboksów to wyjątkowo wysoka liczba, która ma dać spory zastrzyk finansowy.

Budowa była bardzo szybka, ale ostatecznie okazała się bardziej kosztowna niż planowano. W 2014 miała kosztować ok. 6 mld forintów, a ostatecznie pochłonęła 7,26 mld forintów (w chwili oddania 102 mln zł).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017

2016