Haladás Sportkomplexum

Pojemność8 656
876 (Sektor gości)
Kraj Węgry
MiastoSzombathely
KlubySzombathelyi-Swietelsky Haladás VSE
Inauguracja 08.11.2017 (Haladás - NK Osijek, 3-1)
Czas budowy 11.04.2016 - 17.09.2017
Koszt 15,6 mld HUF
Projekt BORD Építész Stúdió
Wykonawca ZÁÉV építőipari Kft.
Adres Rohonci út 3, 9700 Szombathely, Węgry

Reklama

Haladás Sportkomplexum – opis stadionu

Gdy 12 września 2013 roku rząd podjął decyzję o budowie nowoczesnego stadionu w miejscu starego obiektu Haladásu, wywołał wielki entuzjazm lokalnej społeczności. Oceniono to jako jedno z największych wydarzeń infrastrukturalnych w regionie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Na budowę przekazano 9,6 mld forintów, jednak wraz z upływem czasu koszty zwiększyły się o 50 procent – do 15,2, a ostatecznie do 15,6 mld forintów. Tak poważny wzrost ceny spowodował skandal na Węgrzech oraz liczne negatywne uwagi do rządu i jego pracy, a budowę i aktualne wydatki zaczął śledzić cały kraj.

Haladás swoje mecze rozgrywał na boisku treningowym, stary obiekt został zburzony, a nowy rósł z każdym dniem. Na budowę zużyto 27 300 m3 betonu, 185 000 cegieł, blisko 2500 t stali konstrukcyjnej oraz 21 600 m2 membrany na dach i fasadę. Zatrudniono 530 pracowników budowlanych, przyjechały 3 żurawie wieżowe oraz 8 dźwigów samojezdnych.

Otwarciu 8 listopada 2017 roku towarzyszyła specjalna oprawa oraz widowisko teatralno-muzyczne. Zaproszono legendy klubu, które testowały funkcjonalność stadionu i przygotowanych dla sportowców przestrzeni. Oficjalnym pierwszym meczem był pojedynek Haladásu z chorwackim NK Osijek.

Sam obiekt zaprojektowany został z myślą o organizacji międzynarodowych meczów, stąd spełnienie warunków 4 Kategorii UEFA. W ramach kandydatury do organizacji Igrzysk Olimpijskich 2024 miały się tu odbywać mecze piłki kobiecej, jednak wniosek Budapesztu odpadł z walki o imprezę.

Péter Bordás, odpowiedzialny też za projekt stadionu w Debreczynie, postawił na klasyczny układ trybun, jednak w nowoczesnym wydaniu. Lekka stalowa rama tworzy interesujący wzór tak z zewnątrz, jak i od środka stadionu. Całość bardzo efektownie prezentuje się wieczorami, zewnętrzna membranowa fasada połączona z dachem może świecić w różnych kolorach.

Na stadionie znajdują się specjalnie wydzielone sektory VIP (w tym 12 skyboksów) oraz medialny, sklep klubowy, bar, sala konferencyjna na 75 osób oraz muzeum klubowe. Nowy kompleks sportowy obejmuje także przyrośniętą do stadionu halę na 458 osób, na której rozgrywać można mecze futsalu czy piłki ręcznej.

Przy stadionie znajdziemy także salę dla boksu, zapasów, podnoszenia ciężarów oraz gry w szachy. Dla wygody treningu zrzeszonych w Haladás sportowców przygotowano także w pełni wyposażoną siłownię oraz korytarz rozgrzewkowy wbudowany w trybuny. Obiekt posiada dwa ekrany LED umieszczone w narożnikach, 292 miejsca parkingowe, 160 stojaków na rowery oraz jest przystosowany infrastrukturalnie do organizacji międzynarodowych koncertów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018