DVTK Stadion (Diósgyőri Stadion)

Pojemność14 646
Kraj Węgry
MiastoMiszkolc
KlubyDiósgyőri VTK
Opening game 05.05.2018 (DVTK – Mezőkövesd, )
Czas budowy 02.11.2016 - 30.04.2018
Cost 13 mld HUF
Projekt KÖZTI Architects / Péter Pottyondy, Bence Pottyondy, Ádám Kiss, Zsuzsanna Áts-Leskó, Balázs Tóth, Kristóf Jebudenszki
Wykonawca Market Építő Zrt.
Adres Andrássy Gyula utca 61. 3533 Miskolc, Węgry

Reklama

DVTK Stadion – opis stadionu

Nowy stadion w Miszkolcu, największym mieście północnych Węgier, to kolejny z finansowanych przez rząd Węgier projektów sportowych. W sumie przedstawicielom rządu, miasta, klubu i kibiców zaprezentowano sześć wizji. Zapadła decyzja, że powstanie zupełnie nowy stadion, bez prób ratowania choćby dość nowej trybuny wschodniej poprzednika. O zmianie lokalizacji mowy nie było. Nic zresztą dziwnego, ponieważ od 1939 w odległej, zachodniej części Miszkolca bije piłkarskie serce.

Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2016 i miała zostać zakończona na początku 2018. Pojawiły się co prawda opóźnienia, jednak niewielkie, dzięki czemu na początku maja obiekt doczekał pierwszego meczu. Cena również się zmieniała, z wyjściowych 11 mld forintów dochodząc do 13 mld. Zarówno czas, jak i cena prezentują się korzystnie na tle europejskiej średniej.

Wybrany projekt jest bardzo ciekawy, charakteryzuje go otwartość i dyscyplina. Obiekt ma kształt naczynia skierowanego ku górze, odsłaniając swe wnętrze dla przechodniów. Choć na co dzień dostępu broni ogrodzenie, to zza niego można z łatwością zobaczyć boisko w środku obiektu. Ponieważ płot ograniczono do minimum, nawet poza meczami przechodnie mogą schronić się przed słońcem lub deszczem pod bardzo przestronnym dachem.

Układ przestrzenny jest bardzo uporządkowany, a solidne żelbetowe kolumny są ledwie widoczne w powstałej bryle. Niemal cały stadion, uwzględniają spodnią część dachu i trybun, pokryty jest aluminiową siatką ciągnioną, dzięki której nabiera metalicznego blasku i dobrze komponuje się z surowym betonem czy stalą konstrukcyjną. Przy okazji, na budowę okazałego dachu poszło niewiele, bo zaledwie 640 ton stali konstrukcyjnej.

DVTK Stadion

Główne bramy dla prawie 15 tys. widzów zlokalizowane są w narożnikach stadionu, natomiast na widownię prowadzi 18 wejść. Wewnątrz jednopoziomowa i stroma widownia zapewnia każdemu kibicowi pełny ogląd nie tylko boiska, ale też innych gości na obiekcie. Kolorystyka widowni to jeden z niewielu jaskrawych elementów, oczywiście w barwach DVTK. Wybrany wzór kolorystyki jest jednym z najbardziej oryginalnych, jakie znamy.

Podtrybunie posiada tradycyjne zaplecze sanitarno-cateringowe na otwartym powietrzu, a w niezależnych pawilonach zlokalizowano dodatkowe funkcje. Na północy, którędy dociera najwięcej widzów (biegnie tu linia tramwajowa), stoi piekarnia i sklep klubowy DVTK. Pod południową trybuną stoi budynek administracyjny i depozyt dla przyjezdnych. Z kolei zachód to rozległa trybuna zachodnia, gdzie znajdziemy 18 lóż biznesowych, salę bankietową na 500 osób oraz całe zaplecze wymagane przez UEFA dla obiektów IV kategorii.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019