Nowy stadion: Haladás Sportkomplexum

źródło: własne | MS; autor: michał

Nowy stadion:  Haladás Sportkomplexum Ostatnie lata przyniosły na Węgrzech spore inwestycje w infrastrukturę sportową. Co roku otwierany jest nowy stadion fundowany z pieniędzy publicznych, a jednym z najnowszych otwartych obiektów jest Haladás Sportkomplexum – wielofunkcyjny zespół złożony ze stadionu piłkarskiego oraz hali sportowej w mieście Szombathely.

Reklama

Gdy 12 września 2013 roku ówczesny Rząd podjął decyzję o budowie nowoczesnego stadionu w miejscu starego obiektu Haladás, entuzjazm lokalnej społeczności nie miał końca. Wydarzenie to oceniono jako jedno z największych wydarzeń infrastrukturalnych w regionie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Na budowę przekazano 9,6 mld forintów, jednak wraz z upływem czasu koszty zwiększyły się o 50 procent. Wywołało to niemały skandal na Węgrzech oraz liczne negatywne uwagi do rządu i jego pracy, a budowę i aktualne wydatki zaczął śledzić cały kraj.

Haladas Sportkomplexum© Vasidrón légifotó-videó

Haladas swoje mecze rozgrywał na boisku treningowym, stary obiekt został zburzony a nowy rósł z każdym dniem. Na budowę zużyto 27 300 m3 betonu, 185 000 cegieł, blisko 2500 t stali konstrukcyjnej oraz 21 600 m2 membrany na dach i fasadę. Zatrudniono 530 pracowników budowlanych, wynajęto 3 żurawie wieżowe oraz 8 dźwigów samojezdnych. Otwarciu 8 listopada 2017 roku towarzyszyła specjalna oprawa oraz widowisko teatralno-muzyczne. Zaproszono legendy klubu, które testowały funkcjonalność stadionu i przygotowanych dla sportowców przestrzeni.

Haladas Sportkomplexum© Vasidrón légifotó-videó

Sam obiekt zaprojektowany został z myślą o organizacji międzynarodowych meczów oraz goszczenia rozgrywek piłki nożnej kobiet podczas Olimpiady w roku 2024, do której startuje Budapeszt. Péter Bordás, odpowiedzialny też za projekt stadionu w Debreczynie, postawił na klasyczny układ trybun, jednak w nowoczesnym wydaniu. Spełniona została IV kategoria wytycznych UEFA, dzięki której obiekt może gościć mecze od fazy grupowej aż do półfinałów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europejskiej.

Haladas Sportkomplexum© Tim Seidenberg

Na stadionie znajdują się specjalnie wydzielone sektory VIP oraz medialny, sklep klubowy, bar, sala konferencyjna na 75 osób oraz Muzeum Postępu. Nowy kompleks sportowy obejmuje także halę na 458 osób, na której rozgrywać można mecze futsalu czy piłki ręcznej. Przy stadionie znajdziemy także salę dla boksu, zapasów, podnoszenia ciężarów oraz gry w szachy.

Haladas Sportkomplexum© Tim Seidenberg

Dla wygody treningu zrzeszonych w Haladas sportowców przygotowano także w pełni wyposażoną siłownię oraz korytarz rozgrzewkowy wbudowany w trybuny. Obiekt posiada dwa ekrany LED umieszczone w narożnikach, 292 miejsca parkingowe, 160 stojaków na rowery oraz jest przystosowany infrastrukturalnie do organizacji międzynarodowych koncertów.

Stadion bardzo efektownie prezentuje się wieczorami, zewnętrzna membranowa fasada połączona z dachem może świecić w różnych kolorach. Doprowadziło to do głośnego wypadku tuż po otwarciu stadionu, gdzie zapatrzony w świecący się obiekt kierowca nie zauważył wchodzącej na pasy 18-letniej dziewczyny. Trafiła ona ze złamaniem czaszki do szpitala.

Autor: Mateusz Strauchman

Reklama