Stade de Port-Gentil

Pojemność20 200
Kraj Gabon
MiastoPort-Gentil
Kluby-
Inauguracja 09.01.2017
Czas budowy 18.07.2015 - 01.2017
Koszt 42.7 mld XAF
Projekt China State Construction Engineering
Wykonawca China State Construction Engineering

Reklama

Stade de Port-Gentil – opis stadionu

Podobnie jak samo miasto Port-Gentil, nowy stadion na południowych przedmieściach jest najdalej wysuniętym na zachód ośrodkiem sportowym Gabonu. Powstał tu nie tylko główny budynek dedykowany piłce nożnej, ale też stadion treningowy z bieżnią, zespół kortów tenisowych i odkrytych boisk do innych dyscyplin.

Sam stadion zasłynął na świecie już w chwili układania pierwszych cegieł, bowiem na ceremonii pojawił się nie tylko prezydent Ali Bongo Ondimba, lecz również piłkarz Leo Messi. Dziś jest znany przede wszystkim jako największy typowo piłkarski obiekt w kraju, mieszcząc ponad 20 tys. widzów, z których tylko ci w pierwszych rzędach nie mają nad głowami dachu.

Konstrukcyjnie obiekt jest prosty, dzięki czemu udało się postawić go od zera w nieco ponad półtora roku. Odbiory były jednak bardzo pośpieszne, ponieważ w chwili rozgrywania pierwszego meczu 19 stycznia 2017 wciąż ok. 1% prac pozostawało do wykonania. Za projekt i budowę odpowiada znana z zagranicznych inwestycji Chin korporacja CSCEC, która stworzyła pierwszy w Gabonie stadion z 22 lożami VIP na zachodniej trybunie, ale też z hotelem o 26 pokojach na szczycie trybuny północnej.

Skromny żelbetowy szkielet stadionu przykryły elementy w barwach naturalnych i narodowych. Te naturalne to zielona stal konstrukcji dachu, złociste poszycie i perforowana elewacja zewnętrzna. Barwy narodowe powstają z kolei wskutek wybranego układu krzesełek.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2018