Stade d'Oyem

Pojemność20 031
30 (Trybuna honorowa)
102 (Miejsca dla VIP-ów)
Kraj Gabon
MiastoOyem
Kluby-
Inauguracja 16.01.2017
Czas budowy 02.09.2015 - 12.2016
Koszt 36,3 mld XAF
Projekt Shanghai Construction Group
Wykonawca Shanghai Construction Group

Reklama

Stade d'Oyem – opis stadionu

To zdecydowanie najdalej wysunięty na północ profesjonalny stadion w Gabonie. Nie powstał jednak w samym mieście Oyem, jak wskazuje nazwa, lecz w odludnej wsi Ewormekok, na północ od metropolii i wzdłuż krajowej trasy N2. Niedostępny pieszo z miasta obiekt nie ma na co dzień gospodarza.

Jego powstanie było możliwe dzięki skorzystaniu przez Gabon ze wsparcia Chin. To zresztą doskonale widać w architekturze stadionu, ponieważ dokumentacja powstała w chińskiej Shanghai Construction Group, która następnie odpowiadała za jego budowę. Choć z prawie tysiąca zatrudnionych ponad 90% stanowili lokalni mieszkańcy, to kluczowe stanowiska obsadzili chińscy przełożeni.

Oficjalnego rozpoczęcia budowy dokonał na początku września 2015 prezydent Gabonu Ali Bongo Ondimba, a termin wykończenia wyznaczono na listopad 2016, a więc tylko 14 miesięcy później. Nie udało się go dotrzymać i obiekt był konstrukcyjnie gotowy dopiero w grudniu, zaledwie 2 tygodnie przed Pucharem Narodów Afryki. Nawet podczas imprezy okolice areny przypominały plac budowy.

Stadion ma owalną bryłę, jednak nie jest lekkoatletyczny. Widownia okala wyłącznie boisko piłkarskie, osiągając od 14 rzędów za bramkami do 40 wzdłuż boiska. Niestety, z uwagi na konstrukcję dachu, niektóre miejsca mają ograniczoną widoczność. Sam dach został podniesiony względem pierwszej koncepcji, by można było ulokować w nim lampy oświetlenia zamiast budowy osobnych masztów. Jego ostateczna wysokość to 30 metrów, co – w związku z odludnym położeniem – czyni go zdecydowanie najwyższą konstrukcją w promieniu wielu kilometrów.

Widzowie wchodzą na trybuny za pomocą czterech promieniście rozłożonych ramp. Te prowadzą na główną promenadę, która co prawda okala wszystkie trybuny, ale za bramkami obniża się o jedno piętro.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018