Néo Gymnastikos Sullogos Pankipria

Pojemność22 859
252 (Loża VIP)
240 (Miejsca klasy biznes)
230 (Miejsca dla prasy)
Kraj Cypr
MiastoNikozja
KlubyAPOEL FC Nicosia, AC Omonia Nicosia, Olympiakos Nicosia
Oświetlenie 1400 lux
Inauguracja 06.10.1999 (APOEL - Omonia, 3-3)
Rekord frekwencji 23 043 (APOEL - Omonia, 07.12.2002)
Projekt TDA Architects + KAL Engineering
Adres Pankyprion Ave, 1501 Strovolos, Cypr

Reklama

Opis: Neo GSP

Inspirowany sztuką modernizmu nowy narodowy stadion Cypru powstał w 1999 roku jako główna arena wielofunkcyjnego kompleksu „Pancypria” na południowym wylocie z Nikozji. Neo GSP, jak wskazuje nazwa, zastąpił położony w innym miejscu stary stadion GSP (gdzie GSP to nazwa cypryjskiego związku sportowego), to trzy zrośnięte ze sobą stadiony na 20 hektarach powierzchni.

Dwa z nich są mniejsze i lekkoatletyczne, trzeci to właśnie główny i wyłącznie piłkarski obiekt.

Wyróżnikiem estetycznym Neo GSP jest falujący dach oparty na 16 masztach, który zapewnia częściowe przekrycie zachodniej trybuny stadionu i jednocześnie wschodniej na drugim obiekcie.

Neo GSP

Zachodnia trybuna głównego stadionu ma w sumie pięć kondygnacji użytkowych, które mieszczą zespół szatni i innych pomieszczeń sportowych, biura, a także 31 prywatnych lóż i sektor prasowy. Ogółem widownia mieści ponad 22,5 tys. widzów, co czyni Neo GSP największym stadionem piłkarskim Cypru.

To również jedyny obiekt spełniający wszystkie wymogi UEFA, dlatego gości zdecydowaną większość meczów reprezentacji narodowej, a także mecze klubów cypryjskich w ramach rozgrywek międzynarodowych. Co ciekawe, Neo GSP stał się również „azylem” dla zespołów z Izraela czy Ukrainy, gdy terytoria ich krajów nie były bezpieczne.

Na co dzień obiekt ma dwóch wielkich gospodarzy, Omonię i APOEL. To właśnie derby między nimi rozpoczęły historię stadionu i kolejne ich spotkanie ustanowiło rekord frekwencji. W ciągu pierwszych 15 lat na tej arenie każdy z tych dwóch klubów zdołał podnieść swoją frekwencję zdecydowanie, choć regularnie zapełniają tylko ok. 25-30% trybun.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015

2013

2011