Alphamega Stadium

Pojemność10 300
Kraj Cypr
MiastoLimassol
KlubyAris Lemesós, AEL Lemesós, Apollon FC Lemesós
Inauguracja 25.11.2022
Czas budowy 2019–2022
Koszt 31,333 mln € (32,5 mln $)
Projekt Kontaridis Architects-Engineers
Wykonawca Cyfield Group, Miltiades Neophytou

Reklama

Alphamega Stadium – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu w Limassol?

Plany budowy nowego stadionu w Limassol sięgają jeszcze końca XX wieku, kiedy to państwowe władze przekazały teren pod budowę areny. Na wyznaczonej działce nowy obiekt wspólnie planowały wybudować dwa kluby, AEL i Aris. Do prac nad projektem zaangażowano studio greckiego architekta Petrosa Kontaridisa. Wstępna koncepcja została zaprezentowana w 2011.

Początkowo trzeci z dużych klubów z Limassol, Apollon, planował budowę własnego stadionu, ale po kryzysie finansowym w 2013, zdecydował się dołączyć do inicjatywy AEL-u i Arisu. Postanowiono wówczas dokonać jeszcze drobnych modyfikacji w koncepcji architektonicznej.

Wszystkie trzy największe kluby z Limassol występowały dotąd na otwartym w 1975 stadionie Tsirio. Obiekt ten z biegiem lat coraz bardziej odbiegał jednak od nowoczesnych standardów, ponadto posiadał bieżnię lekkoatletyczną, a okoliczni mieszkańcy skarżyli się na chuligańskie wybryki kibiców.

Rosnące koszty sprawiły, że klubom ciężko było znaleźć środki na sfinansowanie budowy nowego stadionu. Ostatecznie, ponieważ stadion był potrzebną i oczekiwaną inwestycją, ciężar finansowania wziął na siebie rząd, a w jego imieniu Cypryjska Organizacja Sportowa (KOA).

Komisja Europejska oceniła to jednak jako niedozwoloną pomoc publiczną, ponieważ wybudowany z państwowych pieniędzy stadion byłby własnością prywatną (klubów). Po przekazaniu terenu przyszłej inwestycji na własność KOA, zniknęły formalne przeszkody. W 2017 zaprezentowano ostateczną koncepcję architektoniczną, która nie różniła się zresztą zbytnio od pierwotnej wizji.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu w Limassol?

Podpisanie umowy z głównym wykonawcą (konsorcjum Cyfield Group oraz Miltiades Neophytou) i rozpoczęcie budowy miało miejsce w styczniu 2019. Obiekt miał być gotowy w połowie 2021, ale prace trwały o ponad rok dłużej. W trakcie budowy zdecydowano się także na podniesienie komfortu widzów poprzez zmniejszenie liczby krzesełek, z początkowo planowanych 12 600, do 10 300.

Pierwotnie obiekt znany był pod nazwą Limassol Arena. W marcu 2022 ogłoszono, że sponsorem tytularnym obiektu zostanie sieć supermarketów Alphamega. Uroczyste otwarcie nowego stadionu miało miejsce 25 listopada 2022. Koszt budowy wyniósł 31,333 mln €.

Czym charakteryzuje się Alphamega Stadium?

Stadion znajduje się na zachodnich przedmieściach Limassol, tuż przy autostradzie A6. Obiekt może pomieścić 10 300 widzów. Jednopoziomowe trybuny otaczają boisko ze wszystkich stron, tworząc zamkniętą, prostokątną bryłę (z zaokrąglonymi narożnikami). Trybuna główna, z dodatkowymi kondygnacjami, miejscami VIP i przyległym pawilonem, znajduje się po stronie zachodniej.

Trybuny stadionu są w pełni zadaszone. Blaszany dach oraz elewację zewnętrzną przecina co pewien odstęp wąski pas przeszklenia. Na krawędzi dachu znajdują się reflektory oświetleniowe. Na trybunach zamontowano szare, plastikowe krzesełka, a w jednym z narożników umieszczono telebim. Obiekt posiada miejsca dla osób niepełnosprawnych. We wnętrzach znajduje się m.in. sala konferencyjna, studio telewizyjne, a także sklepy, bary i restauracje. Przy stadionie powstały parkingi oraz boiska treningowe.

Komu służy Alphamega Stadium?

Obiekt na co dzień służy trzem największym klubom z Limassol (AEL, Apollon i Aris). Stadion przystosowany jest także do rozgrywek międzynarodowych, europejskich pucharów czy meczów reprezentacji narodowych. Ponadto mogą się na nim odbywać koncerty i inne wydarzenia.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2025

2023

2022