TD Place Stadium

Pojemność24 000
Kraj Kanada
MiastoOttawa
KlubyOttawa Redblacks, Atlético Ottawa
Inauguracja 1908

Reklama

TD Place Stadium – opis stadionu

Choć historia futbolu w Kanadzie nie należy do najbardziej imponujących, pierwsze zawody sportowe na tym stadionie odbywały się jeszcze w XIX wieku. Wtedy jeszcze nie w piłkę, ponieważ boisko służyło zawodom konnym, lacrosse i rugby. Pierwsza trybuna została otwarta po północnej stronie w 1908 i istniała do 1967.

Wówczas rozpoczęła się wielka przebudowa. W jej ramach powstały dwie trybuny. Nowa północna w interesującej stalowej ramie otrzymała zarówno widownię, jak i halę widowiskową w zapleczu budynku. Zadaszona w znacznej mierze trybuna przestała być jedyną, gdy w latach 1970. Dobudowano również południową, z czasem rozbudowaną do dwóch poziomów. W tej konfiguracji stadion przetrwał do wczesnych lat XXI wieku, przekraczając pojemność 30 tysięcy osób.

Od historycznej nazwy parku na południe od centrum Ottawy stadion określano jako Lansdowne Park. Dopiero w 1993 obiekt utrzymał patrona, którym został Frank Clair, słynny trener futbolu kanadyjskiego. Z kolei w 2014 operator podpisał umowę sponsorską na nazwę TD Place Stadium. Kontrakt wart 1,2 mln $ rocznie ma trwać ponad dwie dekady.

Najważniejsza dotąd modernizacja ruszyła w 2012 roku. Północną trybunę zachowano, choć została poddana gruntownej modernizacji. Z kolei na południu powstała od podstaw nowa, dwupoziomowa trybuna bez dachu. Została jednak zabudowana z tyłu obłą drewnianą elewacją. Lekka i naturalna powłoka nie stanowi zadaszenia, ale oferuje cień i wsparcie dla sztucznego oświetlenia zawieszonego nad górnym poziomem widowni. W skład wartego ponad 245 mln $ projektu weszło również zabudowanie wschodniej strony budynkami komercyjno-mieszkalnymi, a także stworzenie przestrzeni publicznej na wschodzie.

W trakcie ponad stulecia stadion miał wielu gospodarzy, zarówno drużyn CFL, akademickich jak i baseballowych. Do tego gościł m.in. kobiecy Mundial FIFA, liczne koncerty i inne wydarzenia. Gospodarzami są zespół futbolu kanadyjskiego Redblacks (CFL) oraz piłkarski Atlético (CPL).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2014