Nowy stadion: TD Place Stadium
źródło: własne | MK; autor: michał
Dziś podczas pierwszego meczu piłkarskiego na przebudowanym stadionie padnie rekord frekwencji. Zespół piłkarski Fury wprowadza się na TD Place w Ottawie, stolicy Kanady.
Reklama
Choć historia futbolu w Kanadzie nie należy do najbardziej imponujących, pierwsze zawody sportowe na tym stadionie odbywały się jeszcze w XIX wieku. Wtedy jeszcze nie w piłkę, ponieważ boisko służyło zawodom konnym, lacrosse i rugby. Pierwsza trybuna została otwarta po północnej stronie w 1908 i istniała do 1967.
Wówczas rozpoczęła się wielka przebudowa. W jej ramach powstały dwie trybuny. Nowa północna w interesującej stalowej ramie otrzymała zarówno widownię, jak i halę widowiskową w zapleczu budynku. Zadaszona w znacznej mierze trybuna przestała być jedyną, gdy w latach 1970. Dobudowano również południową, z czasem rozbudowaną do dwóch poziomów. W tej konfiguracji stadion przetrwał do wczesnych lat XXI wieku, przekraczając pojemność 30 tysięcy osób.
Zdjęcie stadionu w trakcie ostatniej przebudowy. Fot: CFLNFL (cc: by-sa)
Od historycznej nazwy parku na południe od centrum Ottawy stadion określano jako Lansdowne Park. Dopiero w 1993 obiekt utrzymał patrona, którym został Frank Clair, słynny trener futbolu kanadyjskiego. Z kolei w 2014 operator podpisał umowę sponsorską na nazwę TD Place Stadium. Kontrakt wart 1,2 mln $ rocznie ma trwać ponad dwie dekady.
Impreza otwarcia w futboli kanadyjskim miała miejsce w piątek. Piłkarska już dziś. Fot: AerialPhotographs.ca
Najważniejsza dotąd modernizacja ruszyła w 2012 roku. Północną trybunę zachowano, choć została poddana gruntownej modernizacji. Z kolei na południu powstała od podstaw nowa, dwupoziomowa trybuna bez dachu. Została jednak zabudowana z tyłu obłą drewnianą elewacją. Lekka i naturalna powłoka nie stanowi zadaszenia, ale oferuje cień i wsparcie dla sztucznego oświetlenia zawieszonego nad górnym poziomem widowni.
W skład wartego ponad 245 mln $ projektu weszło również zabudowanie wschodniej strony budynkami komercyjno-mieszkalnymi, a także stworzenie przestrzeni publicznej na wschodzie.
W trakcie ponad stulecia stadion miał wielu gospodarzy, zarówno drużyn CFL, akademickich jak i baseballowych. Do tego gościł m.in. kobiecy Mundial FIFA, liczne koncerty i inne wydarzenia. Od 2014 gospodarzami są zespół futbolu kanadyjskiego Redblacks (CFL) oraz piłkarski Fury FC (NASL).
Nowa trybuna południowa - dwa poziomy zwykłych miejsc przcięte poziomem premium. Fot: Sean Donnelly
I właśnie drugi z klubów dziś ustali nowy rekord frekwencji. Nie tylko swój, ale całej północnoamerykańskiej ligi NASL, uznawanej za drugi szczebel piłkarskiej ligi w USA i Kanadzie. Dotąd rekord należał do San Antonio Scorpions i wynosił 13 151 osób. Jeszcze przed końcem sprzedaży Fury zapewnili, że ta liczba zostanie przekroczona.
Reklama