Percival Molson Memorial Stadium

Pojemność25 012
Kraj Kanada
MiastoMontreal
KlubyMontreal Alouettes
Inne nazwy McGill Graduates' Stadium (1915-1919)
Inauguracja 22.10.1915
Renowacje 2009
Projekt Percy Erskine Nobbs
Adres 475 Avenue des Pins Ouest, Montreal, Quebec

Reklama

Percival Molson Stadium – opis stadionu

Najbardziej centralnie położony stadion w Montrealu należy do McGill University i powstał już w 1914 roku. Jednym z inicjatorów był Percival Molson, miejscowy sportowiec i syn browarnika, który zginął w trakcie I wojny światowej. W swoim testamencie zostawił uniwersytetowi ok. 75 tys. $ na budowę, co stanowiło aż 3/4 koniecznych środków.

Pierwotnie stadion otrzymał jedną dużą trybunę po zachodniej stronie, w całości wspartą o naturalne zbocze Mount Royal. Ponieważ korzystano z naturalnego ułożenia, ta trybuna cechuje się bardzo dużym nachyleniem.

Z czasem podniesiono ją o część stalowo-żelbetową, a po drugiej stronie stanęła dwupoziomowa widownia. Drugi poziom doszedł jednak dopiero w 2009 roku, ustalając pojemność na poziomie ponad 25 tysięcy. Z uwagi na wyjątkową małą ilość miejsca, stadion zachował lekkoatletyczny charakter tylko w części – ma zaledwie 4 tory na bieżni. W układzie stadionu bardzo wyróżnia się stłoczona zabudowa południowego łuku. To budynki Instytutu Neurologii McGill University.

Gospodarzem jest oczywiście uniwersytet i jego zespoły futbolowe, jednak najbardziej znanym użytkownikiem pozostaje niezmiennie klub Alouettes z ligi CFL. Wszystkie mecze sezonu zasadniczego rozgrywane są tutaj, podczas gdy dopiero na fazę play-off klub przenosi się na większy Stadion Olimpijski.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015