Mosaic Stadium

Pojemność33 000
1727 (+38 lóż) (Miejsca biznesowe)
150 (Miejsca dla prasy)
157+114 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Kanada
MiastoRegina
KlubySaskatchewan Roughriders
Inauguracja 01.10.2016 (U of R Rams - U of S Huskies)
Czas budowy 16.06.2014 - 31.08.2016
Koszt 278,2 mln $
Projekt B+H Architects, HKS Architects
Wykonawca PCL Construction

Reklama

Mosaic Stadium – opis stadionu

Nowy stadion futbolowy dla kanadyjskiej Reginy został zapowiedziany w 2012 roku. Rozważano nawet budowę areny z zasuwanym dachem, ale ostatecznie – z uwagi na koszty – zwyciężyła bardziej oszczędna wersja z dachem chroniącym jedynie widownię. Na lokalizację wybrano tereny odległe zaledwie o 430 metrów na zachód od dotychczasowego Mosaic Stadium.

Konstrukcja finansowa powstała w modelu PPP, tzn. samorząd związał się z partnerami prywatnymi. Ten najważniejszy to Saskatchewan Roughriders, jeden z najpopularniejszych klubów CFL. Finansowanie spoczęło jednak przede wszystkim na barkach podatników. Rząd prowincji Saskatchewan wsparł projekt grantem w wysokości 80 mln $, miasto z własnych środków dołożyło 73 mln $, na dalsze 100 mln zaciągnęło kredyt, który ma być spłacany z opłaty doliczanej do biletów. Resztę, czyli ok. 9% całości, pokrywa klub Roughriders.

Po przygotowaniu wstępnego studium przez Pattern Architects zadanie projektowania otrzymała znana zwłaszcza  w USA pracownia HKS. Ta stworzyła bardzo rozpoznawalny układ widowni, w którym prawie 70% widzów znajduje się na dolnym poziomie, wtopionym w ziemię na ok. 10 metrów. Dzięki temu goście są możliwie blisko boiska, co ma znaczenie również z powodu uwzględnienia opcji rozgrywania meczów piłkarskich (szerszy plac gry).

Mosaic Stadium

Trybuny w wyjściowej konfiguracji mieszczą ok. 33 tys. widzów (z opcją powiększenia tymczasowo do 40 tys.) i są otwarte od południowej strony. Miałoby to dobrą rolę przy utrzymaniu boiska, gdyby nie fakt instalacji w pełni syntetycznej trawy. Nad trybunami znajduje się efektownie wygięta i zadarta konstrukcja dachu o łącznej powierzchni 12 640 m2. Jego najwyższy punkt znajduje się aż 46 metrów nad poziomem gruntu, czyli 56 metrów nad boiskiem.

Formalnie budowa stadionu ruszyła w czerwcu 2014, choć ten moment poprzedziły prace ziemne. Całkowite ukończenie głównej konstrukcji wykonawca zgłosił dokładnie 808 dni po rozpoczęciu, choć później trwały jeszcze prace wykończeniowe i wyposażenie obiektu. Ostatnie prace nie przeszkodziły jednak w organizacji dwóch wydarzeń rozruchowych we wrześniu i październiku 2016, które zgromadziły łącznie prawie 32 tys. widzów.

Mosaic Stadium

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017