Kraków: Na stadionie AWF zniknęła już bieżnia

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Kraków: Na stadionie AWF zniknęła już bieżnia 2023 rok będzie dla stolicy Małopolski ogromnym sprawdzianem. Nadchodzące Igrzyska Europejskie to największa impreza sportowa w historii, która zagości w tym mieście. Wśród modernizowanych obiektów jest stadion AWF Kraków. Rozegrane zostaną na nim konkurencje pięcioboju nowoczesnego.

Reklama

Arena powstała w czasach głębokiego PRL-u i od dekad służy studentom Akademii Wychowania Fizycznego. Obiekt zlokalizowany na krakowskich Czyżynach kilkakrotnie miał okazję być także gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Ostatnia renowacja stadionu przeprowadzona została przeprowadzona pomiędzy 2007 i 2009 rokiem. Zbudowano wówczas pawilon mieszczący się za trybuną główną oraz zamontowano 5 000 plastikowych krzesełek w miejsce wysłużonych ławek.

Stadion AWF Kraków© ABM - Anna i Bartosz Michalscy S.C.

W związku z tym, że Kraków będzie organizatorem przyszłorocznych Igrzysk Europejskich postanowiono, że po 13 latach arena przejdzie kolejną modernizację. Tym razem głównym elementem, który zostanie zastąpiony nowym materiałem, będzie wysłużona bieżnia. Obiekt zyska także wykładzinę sportową w kilku innych miejscach i dwustronną skocznię do skoku o tyczce. Remont przejdzie część pomieszczeń w pawilonie – w tych pokojach będą pracować sprawozdawcy oraz sędziowie. Wymieniony zostanie dach, okna, a także systemy klimatyzacji. Na stadionie pojawi się również nowy sprzęt lekkoatletyczny w miejsce przestarzałych urządzeń oraz zamontowane zostaną nowoczesne siedziska w miejscu tych, które aktualnie są w najgorszym stanie.

W połowie września teren został przekazany firmie TAMEX Obiekty Sportowe S.A. będącej generalnym wykonawcą zleconych prac. Obecnie nie ma już starej bieżni, a przedsiębiorstwo prowadzi prace ziemne związane z ułożeniem nowej nawierzchni. Według podpisanej umowy, termin oddania inwestycji do użytku to 15 maja 2023. Koszt to prawie 15 milionów złotych, z czego ponad 13 milionów to dotacja uzyskana z budżetu państwa

Stadion AWF Kraków© ABM - Anna i Bartosz Michalscy S.C.

Igrzyska Europejskie odbędą się w Krakowie w dn. 21 czerwca – 2 lipca 2023. Oprócz stadionu lekkoatletycznego AWF modernizowana jest także m.in. hala gier należąca do uczelni i obiekt w Tarnowie (szerzej pisaliśmy o tym tutaj), na którym odbędą się konkurencje plażowej piłki nożnej i piłki ręcznej. Centralną areną tej imprezy ma być Stadion Miejski im. Henryka Reymana, na którego remont zarezerwowano ponad 90 milionów złotych. Do tej pory jednak nie udało się wyłonić wykonawców zaplanowanej renowacji z powodu drastycznie rosnących kosztów. Sprawę opisywaliśmy w tym artykule.

Reklama