Rzym: Nowy stadion AS Romy. Kiedy i jakim kosztem?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Rzym: Nowy stadion AS Romy. Kiedy i jakim kosztem? Długo wyczekiwany projekt zbliża się do realizacji. Mimo, że “Wilki” będą musiały jeszcze poczekać na powąchanie murawy na tym obiekcie, to pojawiły się pierwsze przewidywania finansowe co do kosztów budowy oraz realistyczna data oddania areny do użytku.

Reklama

Dni Stadio Olimpico dokładnie policzone?

Legendarne Stadio Olimpico kryje w sobie nutę piłkarskiego romantyzmu, a atmosfera podczas meczów “Giallorossich” zdumiewa nawet największych piłkarzy. Włodarze AS Romy zdecydowali się jednak na zastąpienie 70-tysięcznika mniej licznym w założeniu obiektem w dzielnicy Pietralata. To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tej arenie z przyszłości - o wstępnych planach Włochów pisaliśmy już wcześniej. Założenia te uległy jednak zmianom.

Stadio Olimpico© Antonio Cinotti

Mimo że prezes klubu wyraził uprzednio nadzieję na ukończenie budowy w 2026 roku, obecny plan zakłada oddanie obiektu rok później. Bowiem wtedy - dokładnie 7 czerwca - przypadnie setna rocznica założenia drużyny ze stolicy Italii. Na chwilę obecną celem zarządu jest rozegranie przynajmniej jednego meczu na nowej arenie do tego czasu.

Ambitne plany - niemałe pieniądze

Friedkin Property Group - amerykańscy właściciele klubu - już od kilku lat starali się wybrać odpowiedni czas i miejsce do zrobienia odważnego kroku, jakim jest nowa arena dla rzymian. Całkowity koszt budowy stadionu oraz związanej z nim infrastruktury ma wynieść 582 milionów €. Amerykanie zapłacą około 150 milionów €, a sam stadion będzie kosztował 336 milionów. Istnieją jednak głosy, że kwoty będą jeszcze wyższe przez stale rosnące ceny surowców budowlanych.

Nuovo Stadio Roma

W założeniu trybuny pomieszczą 62 000 osób. Publiczności będzie więc dużo więcej niż na Stadio Diego Armando Maradona w Neapolu czy na Allianz Arenie w Turynie. Co ciekawe, pierwotnie widownia miała być mniejsza o 7 000 miejsc. Okazało się jednak, że doszło do niedopatrzenia. W grę wchodzą tutaj zasady UEFA, które nie pozwalają takim obiektom na przeprowadzenie prestiżowych imprez, takich jak finał Ligi Mistrzów czy hitowych meczów Mistrzostw Europy.

Pozostałe pomysły infrastrukturalne

Na terenie nowego obiektu znajdzie się również kompleks sportowy, obejmujący centrum padla, tenisa, koszykówki i futsalu. Nie zabraknie również amfiteatru czy pokaźnego placu zabaw. Za to na płycie boiska będą organizowane koncerty oraz pozostałe wydarzenia kulturalne. W praktyce budowa rozpocznie się nie wcześniej niż za 2 lata - do tego czasu władze AS Romy będą mogły załatwić wszystkie niezbędne formalności. Klub będzie miał zapewnione prawa do użytkowania stadionu przez przeszło 90 lat.

Reklama