Włochy: AS Roma zbuduje nowy stadion

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

Włochy: AS Roma zbuduje nowy stadion Roma zapowiedziała właśnie, że przedstawi radzie miejskiej w Rzymie studium wykonalności swoich planów budowy nowego stadionu. Miejsce wybrane na nową arenę to dzielnica Pietralata w „wiecznym mieście”. Jest to teren należący do magistratu i niepodlegający żadnym ograniczeniom prawnym.

Reklama

Wyprowadzka na swoje po siedemdziesięciu latach?

Oświadczenie klubu jest zwieńczeniem serii wspólnych spotkań jego władz i rzymskiego ratusza. Tym samym plany wyprowadzki AS Romy ze Stadio Olimpico, na którym gra ona wspólnie z SS Lazio od momentu jego otwarcia w 1953 roku, zostały potwierdzone. Pierwszy szkic projektu zakłada budowę nowego stadionu na działce należącej do miasta, który miałby mieć pojemność od 55 000 do 60 000 miejsc siedzących.

To bardzo dogodna lokalizacja, ponieważ niedaleko znajduje się Tiburtina - jeden z głównych dworców kolejowych w Rzymie. Zakłada się, że dzięki wygodnym połączeniom oferowanym przez lokalny transport publiczny, na stadion mogłoby docierać w ten sposób od 52% do 60% kibiców.

Stadio Olimpico© Gary Denham (CC BY-SA 2.0)

Jak na razie, AS Roma nie potwierdziła jeszcze żadnych szczegółów dotyczących planowanego stadionu, ale mówi się, że inspiracją ma być Emirates Stadium Arsenalu. Wstępne studium przedstawione przez klub władzom miasta obejmuje także inne obiekty towarzyszące, takie jak centrum handlowe, hotel i restauracje. Według władz ”Wilków”, propozycja budowy stadionu stanowi „siłę napędową dla zrównoważonej przebudowy dzielnicy Pietralata bez niepotrzebnej urbanistycznej agitacji". 

„Teraz zakasujemy rękawy i zabieramy się do pracy!"

Przedstawiciele klubu dodają, że wstępne rozeznanie proponowanego terenu nie wykazało żadnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić realizację projektu: „Władze Rzymu i AS Roma podzielają pogląd, że nowy stadion musi stanowić siłę napędową dla zrównoważonej przebudowy dzielnicy Pietralata i bardziej ogólnie, dla rozwoju całego miasta".

Stadio Olimpico© Liam McKay

Jak stwierdził  prezes “Giallorossich” Pietro Berardi: „Jest wola budowy stadionu na 2026 rok. Będziemy musieli dużo pracować wspólnie z miastem, ale jak dotąd wszystko idzie dobrze, więc chcę podziękować burmistrzowi i jego zespołowi za udzielone wsparcie. Ważne było, aby dokonać tego ogłoszenia przy tej okazji. Teraz zakasujemy rękawy i zabieramy się do pracy!".

Ogłoszenie planów AS Romy dotyczących budowy nowego obiektu oznacza pierwszy znaczący ruch w tej sprawie wykonany przez amerykańskich właścicieli klubu, grupę Friedkin, odkąd "Wilki" w lutym 2021 roku porzuciły plany nowego stadionu w dzielnicy Tor di Valle.

Reklama