Barcelona: Przebudowa Camp Nou przyśpieszy

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Barcelona: Przebudowa Camp Nou przyśpieszy Włodarze „Dumy Katalonii” ogłosili, że renowacja ich domowego obiektu nabierze tempa. Klub zamierza wykorzystać przerwę w rozgrywkach ligowych, spowodowaną Mistrzostwami Świata w Katarze, aby wyburzyć część trybun. Inne, pomniejsze prace renowacyjne rozpoczęły się w lipcu tego roku.

Reklama

Harmonogram, wartej ponad 1,5 miliarda € modernizacji Spotify Camp Nou, zostanie przyśpieszony. Blaugrana zdecydowała, że w czasie przerwy na mundial, w listopadzie i grudniu, wykona część prac, które zaplanowane były na sezon 2023/24. Wtedy to Barcelona ma tymczasowo przenieść się na Estadi Olímpic Lluís Companys, o czym informowaliśmy tutaj. Chodzi o częściową rozbiórkę trybuny południowej, Gol Sud.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Działania będą polegały na wyburzeniu zewnętrznego pierścienia dachu wspornikowego, który wystaje z fasady Gol Sud (wcześniej znajdowało się tam centrum medyczne Asistencia Sanitaria), oraz połowy trzeciego poziomu tej samej strefy trybuny południowej, pełniącego częściowo funkcję przeciwwagi. Rozbiórka zostanie przeprowadzona tradycyjnymi metodami mechanicznymi, a wstępne prace przygotowujące teren rozpoczną się 1 września, wraz z demontażem instalacji, stref gastronomicznych, siedzisk, balustrad, belek i tablicy wyników.

Prace związane z przebudową tej części Spotify Camp Nou są w tej chwili priorytetem, ponieważ będzie to miejsce, gdzie zostaną zainstalowane wszystkie połączenia technologiczne. To główny powód dlaczego ten obszar musi być gotowy, zanim w przyszłym sezonie rozpocznie się reszta robót. Ten etap ma się zakończyć do końca roku. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na realizację przedsięwzięcia, którego maksymalny koszt ma wynieść 4,6 miliona €. Zostanie on ujęty w ramach podpisanego latem ubiegłego roku kredytu pomostowego.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Prace spowodują likwidację 3 782 miejsc w południowej strefie, głównie na trzecim poziomie. 3182 z nich należy do posiadaczy karnetów. Zostanie im zaproponowane przeniesienie się do podobnych stref w innej części obiektu lub tymczasowe odroczenie płatności. Na drugim poziomie 1 215 posiadaczy karnetów siedzących pomiędzy wejściami 315 i 322 będzie musiało przenieść się na miejsca niezadaszone, a klub odpowiednio dostosuje ceny biletów w ramach rekompensaty. Zmiany dotkną również sześć lóż VIP, które są zwykle używane przez kluby przyjezdne.

Po zakończeniu częściowej rozbiórki trzeciej kondygnacji zostaną zbudowane filary i wykonane prace fundamentowe. Następnie powstaną nowe schody i drogi ewakuacyjne, aby przywrócić możliwość korzystania z miejsc nieobjętych przebudową na pierwszej i drugiej kondygnacji. Częściowe wyburzenie trzeciego poziomu Gol Sud będzie najistotniejszym etapem prac, jakie zostaną przeprowadzone w sezonie 2022/23. W lipcu rozpoczęto już inne działania dotyczące zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części stadionu, aspektów technologicznych, a także otoczenia areny.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Infrastruktura technologiczna (CPD) jest obecnie przenoszona do nowych pomieszczeń technicznych w obszarach, na które nie będą miały wpływu prace budowlane, takich jak parking Biura Obsługi Kibiców Barcelony (OAB) czy piwnica Auditori 1899. Dodatkowo wdrażany jest nowy system łączności na stadionie, aby zminimalizować ryzyko i wpływ na kibiców, klientów biznesowych i technologię stosowaną w sporcie.

Przenoszony jest również magazyn trybuny bocznej na dolnej kondygnacji OAB, a także prowadzone są roboty związane z bezpieczeństwem na trzecim poziomie. Chodzi umieszczanie siatki ochronnej oraz dokonanie pewnych napraw. Prace mają się zakończyć do końca roku. Robert Lewandowski nie zagra zatem zbyt długo na Camp Nou w jego obecnym kształcie.

Ten, jak i 19 pozostałych stadionów w nadchodzącym sezonie LaLiga, możecie obejrzeć w naszym najnowszym materiale o stadionach hiszpańskiej elity na kanale YouTube:

Reklama