Polska: Gdzie kluby pierwszoligowe zagrają po awansie?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Polska: Gdzie kluby pierwszoligowe zagrają po awansie? Mimo że do końca sezonu Fortuna 1. Ligi zostały jeszcze 3 kolejki, wiele klubów zaangażowanych w walkę o baraże już teraz musi myśleć nad tym, gdzie mogłoby rozgrywać swoje mecze w wypadku awansu do Ekstraklasy. Sandecja Nowy Sącz, Chrobry Głogów i Odra Opole to trzy zespoły, które stoją przed takim wyzwaniem.

Reklama

Na ten moment z wymienionych drużyn najwyżej w lidze plasuje się Chrobry, który okupuje piątą lokatę. Głogowianie to stali bywalcy pierwszoligowych boisk, którzy co sezon utrzymują się na drugim poziomie rozgrywkowym, podczas gdy do awansu zawsze brakuje kilka im „oczek”.

Stadion Chrobrego© Sebastian Spychała, Stadiony.net

W związku z niedawną reformą rozgrywek Fortuna 1. Ligi, zespoły z miejsc 3-6 nie kończą swojego sezonu po 34 kolejkach, przystępując do dwustopniowych baraży. W poprzednim roku do PKO Ekstraklasy awansował Górnik Łęczna, który zaczynał fazę play-off z 6. miejsca w tabeli.

Głogowianie mają podobne nadzieje, licząc, że przy odrobinie szczęścia, jako teoretycznie słabszy zespół, wyprzedzą na ligowym finiszu większe piłkarskie marki. Z tak dobrą formą powinni chyba spróbować swojej szansy w kasynie Polskieslots.com, prawda?

Mimo bardzo dobrego poziomu sportowego, w Głogowie nie ma wymaganej infrastruktury, aby domowe mecze Ekstraklasy rozgrywać w swoim mieście. Obiekt Chrobrego może pomieścić mniej niż 3 000 widzów, co w warunkach najwyższej klasy rozgrywkowej zdecydowanie nie przejdzie. Trzeba więc szukać alternatyw. Na ten moment najbardziej rozważane jest współdzielenie obiektu w Grodzisku Wielkopolskim wraz z Wartą Poznań.

Stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski© Sebastian Spychała, Stadiony.net

W podobnej sytuacji są również Sandecja Nowy Sącz oraz Odra Opole. Oba kluby budują już co prawda swoje stadiony, jednak ich obecne areny nie będą dopuszczone do rozgrywek Ekstraklasy. „Sączersi” wyczekują już nowego obiektu na 8 111 miejsc, którego budowa potrwa co najmniej do czerwca przyszłego roku.

Obecnie, ekipa z Małopolski rozgrywa swoje spotkania w tym samym miejscu, gdzie powstanie nowy stadion, jednak w wypadku awansu na pewno nie będzie mogła kontynuować gry przy Kilińskiego. Przypomnijmy, że podczas poprzedniego epizodu Sandecji w Ekstraklasie, rozgrywała ona swoje mecze na stadionie w Niecieczy.

Jeśli Sandecja awansuje w tym sezonie do Ekstraklasy to dzięki uprzejmości Zagłębia i prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego będzie grała na Stadionie Ludowym. Umowa wstępna została już podpisana - podał ostatnio wiceprezes klubu, Arkadiusz Aleksander. W obecnym sezonie Fortuna 1. Ligi na stadionie w Sosnowcu kilka swoich spotkań rozegrała częstochowska Skra.

Stadion Ludowy w Sosnowcu© Zagłębie Sosnowiec

Ostatnim z trójki kandydatów do finiszu w TOP 6 jest Odra Opole. Ekipa ze stolicy województwa, podobnie jak i Chrobry, jest w lidze znana ze swojej stabilności. Tym razem pojawiła się jednak realna szansa na grę w barażach i w Opolu zamierzają ją skrzętnie wykorzystać. W tym przypadku pewną przeszkodą może być ewentualny stadion, dopuszczony do gry w Ekstraklasie.

Odra, tak jak Sandecja, buduje już swój nową, futurystyczną arenę, jednak ta gotowa ma być dopiero pod koniec 2024 roku. Rok temu, mimo że nie wywalczyła awansu, zgłosiła stadion Zagłębia Lubin jako swój domowy w wypadku awansu o poziom wyżej. Podobnie może być w tym roku, jednak póki co nie doszło jeszcze do potwierdzenia w tym zakresie.

Wizualizacje stadionu Odry Opole, Sandecji Nowy Sącz oraz wiele, wiele innych, znajdziecie w naszym filmiku z przyszłymi stadionami w Polsce. Zapraszamy do oglądania, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście:

Reklama