Opole: Ruszyła budowa stadionu za 200 mln zł

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Opole: Ruszyła budowa stadionu za 200 mln zł Za trzy lata Odra Opole będzie rozgrywać swoje mecze na nowym stadionie na 11 600 widzów. Obiekt, którego charakterystycznym elementem będzie wyginającą się w łuk membrana, powstanie na północno-zachodnich obrzeżach miasta.

Reklama

Stadion Miejski w Opolu otworzy nowy rozdział w historii miasta. Do tej pory miejscowa Odra rozgrywała swoje mecze na obiekcie położonym blisko centrum. Dla niektórych kibiców lokalizacja mogła być plusem, ale na tym lista zalet starego stadionu się kończyła.

Stadion Miejski w Opolu© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Wybudowana w 1945 roku arena, do początku nowego stulecia służyła piłkarzom Odry w niezmienionym kształcie. W 2002 roku otwarto nową trybunę, ale zanim wybudowano kolejne, ta wcześniejsza zdążyła się już zestarzeć. Ostatecznie miasto zrezygnowało z planów rozbudowy starego obiektu i postawiło na świeżą koncepcję w innej lokalizacji.

W 2018 roku wyłoniono zwycięski projekt, który na realizację musiał jednak długo poczekać. Najpierw przedłużało się przygotowanie dokumentacji, a później z powodu pandemii w budżecie zabrakło pieniędzy. Kiedy wreszcie miejscy urzędnicy rozpisali przetarg, wszystkie złożone oferty znacznie przekraczały założenia. Ostatecznie przy pomocy lokalnych radnych udało się wygospodarować niezbędne środki.

Stadion Miejski w Opolu© UM OpoleGMT Sp. z o.o.90 Architekci

Stadion wybuduje skierniewicki Mirbud, który ma już na koncie kilka realizacji w Polsce, a obecnie pracuje przy budowie obiektu Wisły Płock. Wykonawca wkroczył już na teren budowy, ustawia kontenery socjalne i tworzy drogi dojazdowe. Rozpoczęły się również przygotowawcze prace ziemne.

Pojemność docelowa obiektu wyniesie 11 600 widzów. Pod trybunami powstanie pełne zaplecze dla piłkarzy i pracowników klubu. Na pierwszym piętrze przewidziano część komercyjną, w tym loże VIP oraz sale konferencyjne na wynajem. Miasto zamierza w ten sposób generować środki na utrzymanie stadionu, które rocznie pochłonie ok 2 mln zł (o milion więcej, niż w przypadku starego obiektu).

Stadion Miejski w Opolu© UM OpoleGMT Sp. z o.o.90 Architekci

Koszt inwestycji to mniej więcej 160 mln zł netto, czyli ponad 200 mln zł brutto. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski konsekwentnie wskazuje na tę pierwszą kwotę. Argumentuje, że za budowę areny jest odpowiedzialny miejscowy Zakład Komunalny, który jak miejscowa spółka, będzie mógł odzyskać cały zapłacony podatek. 

Stadion powinien być gotowy w pierwszej połowie 2025 roku. Wówczas kibice Odry będą mogli na żywo podziwiać koncepcję z półprzezroczystą, wygiętą w łuk membraną. Z kolei w miejscu obecnego, wysłużonego obiektu, miasto chce wybudować aquapark.

Stadion Miejski w Opolu oraz inne planowane w Polsce areny możecie zobaczyć na nowym filmie na naszym kanale YouTube:

Reklama