Opole: Budowa wstrzymana, pandemia wysuszyła budżet

źródło: NTO.pl; autor: michał

Opole: Budowa wstrzymana, pandemia wysuszyła budżet Pieniądze na rozpoczęcie prac budowlanych miały się w budżecie znaleźć, ale już nie ma po nich śladu. Nie wiadomo, ile pochłonie łagodzenie skutków pandemii koronawirusa, ale na stadion w 2020 nie wystarczy.

Reklama

Pełna dokumentacja dla nowego stadionu Odry Opole miała być gotowa „na przełomie lutego i marca” tego roku. Terminu utrzymać się nie udało i do dziś projektanci nie zdali wszystkich dokumentów. Brakuje opinii straży pożarnej, ale biorąc pod uwagę pilne problemy – w tym pandemię, suszę i wypalanie traw – nikt strażaków nie pośpiesza.

Nie ma zresztą nawet po co, ponieważ prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział wczoraj, że nie ma szans na rozpoczęcie prac budowlanych w tym roku. Miasto musi czymś łatać potężne straty, jakie spowoduje pandemia, a budżet inwestycyjny to jedno z pierwszych miejsc, z których można zabrać bez obniżania standardu usług publicznych.

Stadion Odry Opole© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Stracił zresztą nie tylko stadion, przepadną również pieniądze z budżetu obywatelskiego. Jeszcze w marcu mówiło się, że wpływy z powodu koronawirusa spadną o ok. 50 mln zł w 2020 roku, ale już jest pewne, że nowe prognozy będą znacznie bardziej niekorzystne.

Warto przypomnieć, że oficjalnie Opole nie miało w budżecie zapisanych środków na budowę, a jedynie 276 tys. zł na dokończenie przygotowań. Jednak na stadion miała trafić część środków od Polskiego Funduszu Rozwoju, któremu za 100 mln zł miasto sprzedało 25% udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja.

Stadion Odry Opole© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Czy budowa zostanie przesunięta na 2021, czy może jeszcze późniejsze lata – na razie nie wiadomo. – To jest kwestia przyszłych lat. Najpierw musimy ocenić jak mocno kryzys odbił się na Opolu. Priorytetem jest utrzymanie stabilności lokalnej gospodarki i miejskiego budżetu oraz zachowanie miejsc pracy. Stadion jest potrzebny, ale trzeba dobrze stanąć na nogi, zanim się za niego zabierzemy – stwierdza prezydent Wiśniewski.

Przypomnijmy, że nowy stadion ma powstać w zupełnie innej lokalizacji od istniejącego (przy Oleskiej). Jego pojemność przewidziano na 12 tys. osób, a budżet ma być w okolicach 100 mln zł. Na razie to szacunki, ponieważ kosztorys inwestorski dopiero zostanie przekazany, a później będzie wymagał korekt w związku z turbulencjami na rynku budowlanym, zależnie od skali kryzysu.

Stadion Odry Opole© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci

Reklama