Japonia: Gdzie zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2020

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Japonia: Gdzie zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2020 Piłka nożna na igrzyskach ruszyła dwa dni przed dzisiejszą oficjalną ceremonią otwarcia. Jako pierwsze na boisko wyszły piłkarki Wielkiej Brytanii i Chile. Panowie swój turniej rozpoczęli dzień później.

Reklama

Na Igrzyskach Olimpijskich 2020 turniej piłkarski kobiet odbędzie się między 21 lipca a 6 sierpnia, a mężczyzn między 22 lipca a 7 sierpnia. W zmaganiach panów wystartuje 16 drużyn, a pań - 12 zespołów. Z powodu przesunięcia imprezy o rok, FIFA postanowiła zmienić zasady i dopuścić piłkarzy U24, czyli osoby urodzone 1 stycznia 1997 roku lub później. W rywalizacji kobiet nie obowiązuje limit wiekowy.

Turniej pań zostanie rozegrany w 6 miastach na 7 stadionach. W przypadku panów liczba miast jest podobna, ale do dyspozycji piłkarzy będzie o jeden obiekt mniej. Różnica wynika z faktu, że finał kobiet rozegrany zostanie na Olympic Stadium, czyli głównej arenie olimpiady. Będzie to jedyny mecz piłkarski na tym stadionie. Mężczyźni swój finał zagrają w Yokohamie.

Tokyo National Olympic Stadium

Pozostałe 6 obiektów gości zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Są nimi: Tokyo Stadium, Saitama Stadium, Yokohama International Stadium, Ibaraki Kashima Stadium, Miyagi Stadium i Sapporo Dome. Cztery pierwsze znajdują się w granicach aglomeracji Tokio, a dwa ostatnie na północy kraju. Miyagi Stadium w Rifu / Sendai znajduje się około 365 km od Tokio, a Sapporo Dome aż 1150 km od stolicy.

Igrzyska Olimpijskie zostaną rozegrane na tylko jednym nowym stadionie (Olympic Stadium), a sześć to obiekty, które funkcjonowały przed wyborem Tokio na gospodarza igrzysk. Z tych sześciu aż pięć było arenami Mistrzostw Świata 2002, wyłączając jedynie Tokyo Stadium. Ze względu na decyzję rządu Japonii, mecze odbędą się bez udziału publiczności.

Olympic Stadium

Tokyo National Olympic Stadium© 江戸村のとくぞう (cc: by-sa)

Na pierwszy plan wysuwa się nowy stadion narodowy Japonii, który będzie areną ceremonii otwarcia i zamknięcia. Został oddany do użytku w listopadzie 2019 roku. Dominującym elementem estetyki stadionu jest drewno, którym pokryte są pochyłe okapy, inspirowane pagodą. To jedyny element, jaki można by nazwać fasadą - obiekt poza nim jest otwarty, co ma zapraszać odwiedzających, ale też zapewnić przyzwoitą wentylację. Z dużym udziałem drewna wykonano także dach.

Tokyo Stadium

Tokyo Stadium / Ajinomoto Stadium© Spitfireap

Stadion oddany do użytku 20 lat temu, który na co dzień jest domem FC Tokyo i Tokyo Verdy. Dwupoziomowe trybuny pokrywa dach wykonany z teflonu i poliwęglanu. Dolna kondygnacja mieści o połowę więcej widzów niż górna. Co ciekawe, północny kraniec obiektu przylega do lotniska Chofu.

Saitama Stadium

Saitama Stadium, Urawa© 江戸村のとくぞう

Najbardziej rozpoznawalnym elementem są dwa ogromne skrzydła dachu nad wschodnimi i zachodnimi sektorami. Łącznie ich powierzchnia wynosi ok. 29 tys. m2, czyli prawie połowę całkowitej powierzchni użytkowej stadionu! Odkryte są jedynie sektory północne (zajmowane przez kibiców z Urawy) oraz południowe (z sektorem gości).

Yokohama International Stadium

Nissan Stadium, Yokohama© Sh@tei

W tym momencie jest to największy stadion w Japonii. Obiekt jest wielofunkcyjny, gdyż dwa pierścienie trybun okala bieżnia lekkoatletyczna. Był areną finału Mistrzostw Świata 2002 między Brazylią a Niemcami. Ponadto wielokrotnie gościł mecze klubowych mistrzostw świata.

Ibaraki Kashima Stadium

Kashima Ibaraki Stadium© Sh@tei

Typowo piłkarski obiekt, z trybunami po czterech stronach i bez zabudowanych narożników - tak wyglądał do 1999, kiedy ruszyła rozbudowa z myślą o mistrzostwach świata, dzięki której nastąpił wzrost pojemności z 15 tys. miejsc do ponad 40 tysięcy. Rozbudowa zaczęła się od demontażu pierwotnego dachu i nadbudowy drugiego poziomu trybun na całym obwodzie, łącznie z narożnikami.

Miyagi Stadium

Miyagi Stadium, Rifu, Sendai© Kernel

Wielofunkcyjny stadion, który wyróżnia się dachem w kształcie półksiężyca, który wykracza poza obrys trybun. Ma to przywoływać obrazy Date Masamune - feudalnego władcy tych ziem. Tylko trybuna główna ma dwie kondygnacje. Trybuny południowa i północna są odsłonięte.

Sapporo Dome

Sapporo Dome© Tom Parsons

Arena posiada stały dach nad boiskiem i trybunami, jak również plac gry wysuwany na zewnątrz. To kompromis między warunkami klimatycznymi i dwiema najważniejszymi dyscyplinami sportowymi: piłką nożną i baseballem. Naturalna trawa dla piłkarzy odpoczywa na zewnątrz zawsze wtedy, gdy nie jest potrzebna do meczów.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama