Chorzów: Śląski w walce o Mistrzostwa świata 2025

źródło: własne [MK]; autor: michał

Chorzów: Śląski w walce o Mistrzostwa świata 2025 Największa lekkoatletyczna impreza świata może zjechać na Śląsk, a przynajmniej na to liczą autorzy śląskiej kandydatury. Gospodarz zostanie wyłoniony jeszcze w tym roku.

Reklama

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski potwierdził, że Stadion Śląski w 2025 roku może być gospodarzem Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Śląsk przesłał już deklarację zainteresowania organizacją największego turnieju organizowanego przez World Athletics. Oficjalną kandydaturę trzeba przesłać do 1 września, natomiast wybór gospodarza przewidziano na grudzień.

Stadion Śląski w Chorzowie© Stadiony.net

Organizacja MŚ wymaga posiadania najwyższej klasy stadionu lekkoatletycznego dla co najmniej 30 000 widzów. Ten wymóg Chorzów spełnia z łatwością, ale trzeba jeszcze m.in. przygotować zaplecze dla ok. 2000 sportowców.

W Chorzowie liczą, że za śląską kandydaturą przemówi udana organizacja mistrzostw świata sztafet w weekend majowy. Ale, choć na wydarzeniu był obecny prezydent World Athletics Sebastian Coe, do sukcesu Śląskiego jeszcze daleka droga.

Stadion Śląski w Chorzowie© Stadiony.net

Ponieważ w 2023 roku impreza odbędzie się w na nowym stadionie lekkoatletycznym w Budapeszcie, szanse na ugoszczenie kolejnej edycji w Europie Środkowej spadają. Co więcej, już od dwóch lat mówi się o przyznaniu turnieju 2025 kandydatowi z Afryki. Na razie swój akces zgłosiła Kenia, ale deklaracje padały również z Maroka i RPA.

Dla Śląskiego byłby to niemały sukces. Rok temu nie udało się wygrać z Rzymem walki o organizację Mistrzostw Europy 2024. W 2021 zaplanowane są jednak dwa duże turnieje międzynarodowe. Po niedawnych sztafetach, w czerwcu mają się odbyć drużynowe mistrzostwa Europy.

Autor: MK

Reklama