Chorzów: Stadion Śląski z kolejną dużą imprezą lekkoatletyczną

źródło: własne [TS]

Chorzów: Stadion Śląski z kolejną dużą imprezą lekkoatletyczną Władze European Athletics przyznały Stadionowi Śląskiemu organizację drużynowych Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w 2021 roku. Decyzja zapadła równo tydzień po przegraniu batalii z Rzymem o organizację Mistrzostw Europy 2024 w królowej sportu. Będzie to kolejna duża międzynarodowa impreza lekkoatletyczna w Chorzowie.

Reklama

Już w chwili wyboru Rzymu na gospodarza Mistrzostw Europy 2024 wiadomo było, że Chorzów nie odejdzie z niczym. Federacja European Athletics zachwalała kandydaturę z Górnego Śląska i poinformowała, że podejmie rozmowy o przyznaniu polskiemu ośrodkowi innej znaczącej imprezy.

Czym są drużynowe Mistrzostwa Europy i kto wystartuje?

Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce to impreza, która zastąpiła Puchar Europy w 2008 roku. Reprezentacje poszczególnych krajów są podzielone na cztery ligi. W najwyższej z nich, Super League, uczestniczy osiem reprezentacji. Nie ma tutaj tradycyjnego podziału na klasyfikację medalową kobiet i mężczyzn, liczy się natomiast wspólny efekt startu całej drużyny narodowej.

W imprezie, która odbędzie się w dniach 19-20 czerwca 2021 roku uczestniczyć będą następujące reprezentację: Polska (obrońca tytułu z 2019 roku), Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Ukraina, Hiszpania i Portugalia (triumfator I ligi). Zwycięzcą mistrzostw będzie reprezentacja, która łącznie zdobędzie najwięcej punktów we wszystkich zawodach. Najgorsza drużyna zostanie relegowana do I ligi.

Stadion Śląski© Stadiony.net

Śląski jako Narodowy Stadion Lekkoatletyczny

Stadion Śląski doskonale sprawdza się jako miejsce organizacji zawodów lekkoatletycznych. Wśród najważniejszych imprez rozgrywanych w Chorzowie należy wymienić Memoriał Janusza Kusocińskiego (od 2018 roku), a także Memoriał Kamili Skolimowskiej, którego pierwsza edycja poza Warszawą odbyła się w 2018 roku. Są to znaczące wydarzenia w kalendarzu lekkoatletycznym, których wzorowa organizacja zapewniła Chorzowowi kolejną dużą imprezę.

Władze Europejskiego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych wizytowały w poniedziałek Stadion Śląski. Przewodniczący organizacji Christian Milz był pod wrażeniem obiektu, ale i też rozwoju infrastrukturalnego Śląska. Dobrym przetarciem przed czerwcowymi zawodami będą Mistrzostwa Świata Sztafet w lekkoatletyce, które odbędą się w Chorzowie w maju 2021 roku.

Stadion Śląski chciałby w perspektywie kilku lat stać się organizatorem jednego z mityngów Diamentowej Ligi. To wymaga kolejnych nakładów finansowych na unowocześnienie stadionu. Jednym z zadań na przyszły rok jest otwarcie nowego centrum konferencyjnego.

Autor: Tomasz Sobura

Stadion Śląski© Stadion Śląski

Reklama