Nowy projekt: Dinamo ujawnia wygląd nowego Maksimiru

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Dinamo ujawnia wygląd nowego Maksimiru Wygląda na to, że w ciągu kilku najbliższych lat mistrz Chorwacji doczeka się nowoczesnego stadionu. Na nowym obiekcie mecze grałaby także reprezentacja kraju. W sobotę Dinamo przedstawiło sporo szczegółów dotyczących nowego domu.

Reklama

Syn legendarnego trenera autorem projektu

Stadion Maksimir jest jednym z najbardziej przestarzałych stadionów w Europie, na którym odbywają się mecze reprezentacji narodowych. O potrzebie budowy nowego obiektu mówiło się od wielu lat, ale wszystko kończyło się na deklaracjach bez pokrycia.

Być może w tym momencie obserwujemy przełom w kwestii budowy nowego Maksimiru. Materiały udostępnione przez klub mówią o budowie stadionu o pojemności 34 000, który miałby stanąć w miejsce starego obiektu, który znajduje się w dzielnicy Maksimir-Svetice.

Stadion Dinama Zagreb© DNK Dinamo Zagreb

Autorem koncepcji jest Otto Barić Jr., syn jednego z najbardziej utytułowanych trenerów chorwackich. Barić we współpracy z pracownią Polymachine zaprezentował pierwsze wizualizacje nowego stadionu Dinama.

Władze klubu przewidują, że koszt inwestycji wyniesie 60 mln € (aktualnie 271 mln zł), a czas realizacji 3 lata. Strategicznym partnerem projektu ma być miasto Zagrzeb. Włodarze klubu ze stolicy apelują do kibiców o wsparcie w działaniach związanych z wyborem rozwiązania projektowego, które umożliwi akceptowalny model finansowania.

Stadion Dinama Zagreb© DNK Dinamo Zagreb

3000 miejsc o podwyższonym standardzie

Nowy Maksimir ma mieć trójkondygnacyjne, zadaszone trybuny. Z zewnątrz budynek będzie zdobić fasada, składająca się z przeplatanej siatki, gdzie będą dominowały figury geometryczne o kształcie zbliżonym do trapezu.

Stadion Dinama Zagreb© DNK Dinamo Zagreb

Na terenie stadionu powstanie nowoczesne centrum medialne, muzeum i sklep kibica. Obiekty handlowe znajdą się na trybunie północnej. Na trybunie zachodniej planowane jest 2000 miejsc VIP w lożach, a na trybunie wschodniej będzie 1000 miejsc o podwyższonym standardzie. Za trybuną wschodnią będzie zlokalizowana klubowa akademia z pełną infrastrukturą. Siedziska dla kibiców gości będą umiejscowione od południa.

Stadion ma być przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Na każde 1000 miejsc będzie przypadać 5 miejsc dla osób niepełnosprawnych i ich towarzyszy, z łatwo dostępnymi wejściami i innymi usługami. Obiekt ma posiadać 300 miejsc parkingowych VIP i 30 klasy VVIP. Planowane są także miejsca postojowe dla przedstawicieli prasy i kibiców.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama