Chiny: Wuhan przygotowuje się na profesjonalny stadion piłkarski

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Chiny: Wuhan przygotowuje się na profesjonalny stadion piłkarski To prawdziwy boom stadionowy w Chinach. Interesujące i przede wszystkim dobre wieści docierają z Wuhan, gdzie powstanie nowy profesjonalny stadion piłkarski. Obiekt na 60 tysięcy miejsc powinien zostać oddany do użytku w połowie 2023 roku.

Reklama

Jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju infrastruktury stadionowej w Chinach. Związane jest to z aspiracjami kraju do organizacji mundialu w przyszłości oraz finałów Pucharu Azji, które zorganizują w 2023 roku.

Na tę okazję Chiny wstępnie planują budowę nowych obiektów w siedmiu z dwunastu miast-gospodarzy po tym, jak w czerwcu 2019 roku otrzymały prawa do organizacji azjatyckich mistrzostw. Trzy areny już Wam pokazywaliśmy - to Pudong Stadium (Szanghaj), Suoyu Bay Stadium (Dalian) czy Xi'an International Football Stadium (Xi'an). Teraz czwarty, a kolejne wkrótce.

Wuhan FC Staidum / Wuhan Airport International Sports Centre Stadium

Projekt Airport International Sports Centre (robocza nazwa kompleksu, z racji bliskości Tianhe Airport), obejmujący światowej klasy stadion piłkarski z ponad 60 000 miejscami w Wuhan mają stanowić o przyszłej potędze sportowej Chin.

Wuhan FC Staidum / Wuhan Airport International Sports Centre Stadium

Zall Holdings Group, deweloper, który jest właścicielem Wuhan FC (formalnie wciąz Wuhan Zall, ale nazwa ma się zmienić), nabył trzy działki na północy Wuhan, w rejonie lotniska Tianhe. Inwestycja o wartości 2,6 mld ¥ (obecnie 1,57 mld złotych) ma na celu budowę profesjonalnych obiektów sportowych oraz nowego stadionu dla lokalnej drużyny. Ten kompleks miejski ma być również nowym symbolem międzynarodowych ambicji Wuhan.

Wuhan FC Staidum / Wuhan Airport International Sports Centre Stadium

Firma Zall Group, zajmująca się obsługą nieruchomości i handlem, zakupiła grunty o łącznej powierzchni ponad 503 tysięcy metrów kwadratowych. Po 10 latach inwestowania w klub piłkarski w Zall Holdings postanowiono zrobić kolejny krok w kierunku profesjonalizacji swoich działań.

Budowa najwyższej klasy obiektu ma być również odpowiedzią na infrastrukturalne braki tego typu w okolicy. Zgodnie z pierwszym planem w nowym centrum sportowym powstanie pięciogwiazdkowy hotel, bar sportowy, centrum fitness i wellness, centrum szkolenia młodzieży oraz hala sportowo-rekreacyjna. W drugiej fazie inwestycji teren zostanie wyposażony w halę do koszykówki i korty tenisowe.

Wuhan FC Staidum / Wuhan Airport International Sports Centre Stadium

Wcześniej w Wuhan zbudowano wiele dużych parków piłkarskich oraz ponad 200 boisk sportowych. Wuhan Zall FC gra obecnie na 30-tysięcznym stadionie w Dongxihu Sports Center, wcześniej grał na Wuhan Sports Center Stadium. Oczekuje się, że jego nowy dom zostanie otwarty do czerwca 2023 roku.

Autor: Karol Tatar

Reklama