Katar 2022: Lusail zwieńczy dzieło, koniec już na horyzoncie

źródło: własne [MK]; autor: michał

Katar 2022: Lusail zwieńczy dzieło, koniec już na horyzoncie Największy stadion Kataru i ozdoba Mistrzostw Świata 2022 ma być gotowy jeszcze we wrześniu. Na otwarcie przyjdzie poczekać nieco dłużej, ale też powinno do niego dojść przed końcem 2021.

Reklama

Jak stali Czytelnicy z pewnością wiedzą, FIFA oczekuje oddania wszystkich stadionów turnieju finałowego Mistrzostw Świata nie później niż na rok przed turniejem. Po ciągłych opóźnieniach w 2010, 2014 i 2018 roku Katar miał być wyjątkiem i wybudować wszystkie obiekty zdecydowanie wcześniej. Z częścią to się udało, aż 4 nowe obiekty oddano na 2-5 lat przed Mundialem 2022.

Lusail Iconic Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Liczne zmiany sprawiły jednak, że ostatnia arena oddana będzie na styk z terminem FIFA. Chodzi, rzecz jasna, o Lusail Iconic Stadium, największy stadion nie tylko w Katarze, ale i w tej części świata. Ma on pomieścić 86 tys. widzów i podczas Mistrzostw w grudniu 2022 ugości 10 meczów, w tym finał.

Z Lusail Katarczycy nie spieszyli się, przebierali w zgłaszanych koncepcjach i odprawiali z kwitkiem najlepszych światowych architektów, aż dostarczono im wizję godną najważniejszego obiektu sportowego. Jest przepych misternie zdobionych złotych fasad, jest imponująca skala (średnica 310 metrów, aż 30 tys. ton stali konstrukcyjnej!), są nawiązania to lokalnych tradycji (kulinarnych w postaci misy, ale i tradycyjnych arabskich geometrycznych ornamentów).

Lusail Iconic Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

W efekcie Lusail skończy jako ostatni stadion Mistrzostw Świata, choć pierwotnie planowano otwarcie jeszcze w 2020. Jak potwierdził dla katarskiego „Al Watan” dyrektor projektu Tamim Al Abed, obecnie zaawansowanie prac wynosi 77%. Samonośna konstrukcja stalowej „misy” stoi już w pełnej krasie, jest nawet stopniowo pokrywana złotymi trójkątnymi panelami. Nie zakończył się za to wciąż proces „big liftu”, czyli unoszenia kablowego dachu, zapowiadany od września zeszłego roku. Progres samego zadaszenia oceniono na 40%.

Zgodnie z planem, stadion zostanie ukończony z końcem trzeciego kwartału tego roku, pod koniec września, po robotach wykończeniowych i rozruchu systemów – powiedział Tamim Al Abed. Dzięki temu, po komplecie odbiorów, pierwsze wydarzenie ma się odbyć w grudniu 2021.

Lusail Iconic Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Co z pozostałymi stadionami?

Dotąd Katar oddał do użytku 4 z 8 planowanych stadionów. Jako pierwszy gotowy był przebudowany Khalifa International Stadium (19 maja 2017). Drugi otwarcie przeszedł stadion w Al Wakrah, Al Janoub Stadium (16 maja 2019). W 2020 doszły do nich dwie kolejne areny, choć tylko jedną otwarto z udziałem widzów. Education City Stadium miał zamkniętą ceremonię (15 czerwca 2020), a Ahmad bin Ali Stadium (nowa nazwa obiektu w Al Rayyan) z udziałem części widowni otworzył się 18 grudnia 2020.

W ciekawej sytuacji jest Al Bayt Stadium w Al Khor. Choć obiekt stoi w pełni sprawny już od 2019, to do dziś oficjalnie organizatorzy traktują go jako projekt trwający. Otwarty jest park wokół niego, gotowy system głównych dróg, prezydent FIFA rozegrał na jego murawie nawet mecz towarzyski, bo kto bogatemu zabroni? Ale do dziś stadion formalnie nie działa, co może być związane z faktem, że system klimatyzacji rozpoczął testy dopiero w listopadzie 2020. To jedyny obiekt, który dziś nie ma podanej żadnej jasnej daty otwarcia.

Inaczej jest z dwoma wciąż budowanymi stadionami: kontenerowym Ras Abu Aboud Stadium oraz eleganckim Al Thumama Stadium. Oba mają – zgodnie z planem – powitać widzów w maju tego roku. Podkreślamy „zgodnie z planem”, ponieważ w Katarze zapowiadane daty otwarcia zmieniały się już w sumie kilkadziesiąt razy. Z całą pewnością oba będą jednak gotowe w pierwszym półroczu 2021, ponieważ Al Thumama jest niemal gotowy już dziś.

Autor:Michał Karaś

Reklama