Nowy projekt: Wielkie zmiany w Aszdodzie

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Wielkie zmiany w Aszdodzie Izraelska ekstraklasa urośnie o kolejny wysokiej jakości stadion. Kolejne dzieło zespołu GAB Architects zapowiadane jest na 2022 rok i ma być jednym z droższych obiektów Izraela.

Reklama

Aszdod ma klub w Ligat Ha'Al, ale nie ma przyzwoitego stadionu. Ten obecny powstał już ponad 50 lat temu i od lat nie spełnia oczekiwań. Doraźne modernizacje to za mało, dlatego burmistrz kilka dni temu ogłosił, że ma już projekt następcy. Zupełnie nowy stadion w Aszdodzie ma stanąć na północy miasta, w nowo tworzonej dzielnicy mieszkalno-komercyjnej i zaledwie 800 metrów od dotychczasowego stadionu.

Ashdod Stadium

Według koncepcji stworzonej przez znaną izraelską pracownię Goldschmidt, Arditty, Ben Nayim (GAB Architects) ma powstać zwarta, jasna bryła kryta z dużymi połaciami przezroczystego pokrycia na zachodzie i południu, wpuszczającego światło słoneczne do środka.

Ashdod Stadium

Według zapowiedzi z lipca 2018 budowa miałaby zacząć się jeszcze w tym roku lub następnym i potrwać do 2022 roku. W pierwszej fazie powstałaby widownia bez widocznych na wizualizacjach zabudowanych narożników. W takim układzie trybuny, w tym dwupoziomowa zachodnia, pomieściłyby 16,3 tys. miejsc. W razie potrzeby możliwa jest rozbudowa o kolejne 4 tys. miejsc, właśnie poprzez wypełnienie naroży.

Ashdod Stadium

Koszt może wynieść ok. 290 mln szekli, a to całkiem sporo (294 mln zł). Środki mają pochodzić z różnych źródeł, jak budżet miasta, krajowa loteria czy sprzedaż starego stadionu i sąsiadujących terenów.

To kolejny bardzo interesujący projekt z Izraela. W ostatnich latach nowe stadiony powstały w Hajfie, Be'er Szewie, Petah-Tikwie, Netanii, a obecnie rosną w Tel Awiwie oraz Tyberiadzie.

Ashdod Stadium

Reklama